Ana sayfa Manşet Yeni ürün seçiminde en büyük desteğimiz dermatologlarımızdır

Yeni ürün seçiminde en büyük desteğimiz dermatologlarımızdır

8
0
PAYLAŞ

Bir aile şirketi olan Matilek Firmasının bünyesinde bulunan Dermoskin ve Nutrafarm markalarını daha yakından tanımak için firmanın kuruluşundan bu yana emeği geçen Eczacı Hatice Sarıyer ile bir röportaj gerçekleştirdik.

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunu Ecz. Hatice Sarıyer’in öğrencilik yıllarındaki en büyük hayali; kozmetik ürünler formüle etmek ve kendi markasını yaratmaktı. Sarıyer’in bu hayali yıllar sonra oğlu ve gelinin sayesinde gerçek oldu. Matilek çatısı altında bulunan DERMOSKIN’ın hikayesi bu şekilde başlıyor. Hem bir hayalin gerçeğe dönüşmesi hem de büyük bir çabanın eseri olan Dermoskin markasını daha yakından tanımak için Eczacı Hatice Sarıyer ile bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte o söyleşiden satırlarımıza yansıyanlar…

Matilek’in kuruluşundan biraz bahseder misiniz? Dünya markalarının Türkiye distribütörlüğü ile mi başladı hikayesi, Matilek adı altında Dermoskin haricinde başka marka ya da markalar var mı?
Matilek bir aile şirketidir. Kozmetik sektörüne ilk olarak dünya markalarından Foltene markası ile girdik. Daha sonra birkaç ithal ürün ilavesi ile sektörde bilinirliğimiz artmaya başladı.

Dermoskin’in kuruluş hikayesi nedir?
İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Eczacılık fakültelerinde kozmetik eğitimi verilmeye ilk kez bizim dönemimizde başlandı. Öğrencilik yıllarımda en büyük hayalim; kozmetik ürünler formüle etmek ve kendi markamızı yaratmaktı. Bu hayalime yıllar sonra oğlumun kendi aile şirketini kurup eşiyle birlikte benim geliştirdiğim formülleri hayata geçirmesiyle kavuştum. Bu sayede de DERMOSKIN markamız doğdu.

Kuruluşundan bu yana ürün yelpazesi nasıl ilerledi? Cilt serisi, saç, güneş serisinin yanında akne serisi de var. Ürünlerinizden ve içeriklerinden bahseder misiniz?
Dermoskin markası altında ilk piyasaya verdiğimiz ürün grubu hafif ve orta şiddetli akne sorunlarında etkili, akneli ve yağlı ciltler için formüle edilmiş ACGUN serisidir. Sırasıyla Yüz Yıkama Jeli, Canlandırıcı Tonik, Gece Kremi, Gündüz kremi ve Arındırıcı mask isimli ürünlerden oluşmaktadır. Daha sonra cilt sorunlarına uygun olarak formüle edilmiş güneş serisi gelmektedir. Nemlendirici etkili (Face Protection SPF 50-30), Akneli ciltler için(AcnMat SPF 50+), Güneşe karşı aşırı duyarlı ciltler için(Ultra Face Protection SPF 97), Çocuklar için (SPF 50+), BB krem (SPF 50) ve Kapatıcı özellikli leke karşıtı Be Bright Likit Fondöten (SPF 50+) Güneş koruyucu ürünlerdir. Saç için Biotin Şampuan Kadın, Biotin Şampuan Erkek ve Tırnak için Nail balsam Dermoskin markalı ürünlerimizden bazılarıdır.

Üretim aşamaları ve Ar-Ge birimi hakkında neler söylemek istersiniz?
Ar-Ge çalışmalarına başlayacağımız yeni ürün seçiminde en büyük desteği gördüğümüz kişiler dermatologlarımızdır. Onlar markamızda bulunmasını istedikleri ürünler hakkında bize fikir verirler. En son çıkardığımız Leke ve Yaşlanma Karşıtı Etkili Dermoskin Be Bright Serimiz onların önerileri göz önünde tutularak hazırlanmış ürün grubudur.
Ar-Ge‘de seçtiğimiz yeni ürünün formülasyon çalışmalarına başlamadan önce formülde yer alacak etken maddelerin öncelikle Kozmetik Yasasına uygun olup olmadığını kontrol ettikten sonra kullanımları ile ilgili literatür araştırmaları yaparız. Formülasyonun en önemli yanı pH’ıdır. Asla farklı pH’larda çalışan hammaddeleri aynı ürün formülasyonunda kullanmayız. Çünkü hammaddelerin etkisi bitmiş ürün tüketicinin beklentisini karşılamaz.
Leke ve Yaşlanma Karşıtı olarak formüle edilen Dermoskin Be Bright ürünlerimizde her ürünün pH’ı içeriğinde aynı pH’daki etken maddelerden oluşmuştur. Bu nedenle tüketici cildine uyguladığı kremden optimal etkiyi alacaktır. Ayrıca yine aynı seride bulunan iki farklı Be Bright ürünü birlikte yüzünüze yetecek miktarda karıştırıp cildinize uyguladığınızda daha güçlü leke ve yaşlanma karşıtı etki alabilirsiniz. Güçlü etki için ürünler kullanım esnasında karıştırılmalıdır. Dünyada da yeni trend budur.

Dermokozmetikte içerikler çok önemli hem kimyasallardan arınmış hem de etkili olması bekleniyor. Son zamanlarda artık bu da yeterli değil, çevreye de dost olmalılar. Bu konuda neler söylemek istersiniz?
Bana göre dünyada doğru yerde ve doğru oranda kullanmadığımız her şey masum değildir. Buna kimyasallarda girer bitkiler de. Atıklarımıza çevreye zarar vermeyecek şekilde sahip çıkmak, yaşadığımız dünya için en önemli sorumluluğumuzdur.

Dermoskin sadece eczanelerde mi satılıyor?
Evet, sadece eczanelerde varız. Çünkü eczacılar kozmetik eğitimi alan tek meslek grubudur.
Eczacılara eğitim ve ürün anlatımı gibi etkinlikleriniz oluyor mu?
Elimizden geldiğince etkinlikler yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin her bölgesinde görev yapan mümessillerimiz, düzenli olarak eczanelerin ziyaretlerine gidip ürünlerimiz ile ilgili bilgiler veriyorlar.

İnternet satışınız var mı?
Hayır, bizim internette direkt satışımız yok.

Başka ülkelerde satılıyor mu?
Hali hazırda Türki Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kıbrıs’ta ürünlerimiz satılmaktadır. Balkan ve Avrupa ülkeleri için de görüşmelerimiz devam etmektedir.

Dermokozmetik ürünlerinizin yanı sıra gıda takviyeleriniz de var. Onlardan da bahseder misiniz?
Nutrafarm markası altında 9 çeşit gıda takviyemiz var. Medohbiotin isimli 1mg, 2,5mg ve 5 mg’lık gıda takviyemiz biotinidaz enzim eksikliği nedeniyle besinlerden serbest biotin alamayan kişilerde saç, cilt, tırnak ve kas yapısının güçlenmesinde oldukça etkin olup ülkemizde 20 yıldır satışını yaptığımız biotin içeren ilk üründür.
Biotin etken maddesinin yanı sıra saçın ihtiyacı olan diğer etken maddeleri optimal oranda içeren sıradan saç dökülmesi ve erkek tipi saç dökülmesi için formüle edilmiş en çok tercih edilen Medobyocompleks-W ve Medobyocompleks-M isimli gıda takviyelerimizdir.
Vitamin C Kompleks, Hyaluronic Asit, Koenzim Q10 100 ve 200 mg diğer gıda takviyelerimizdir.

Bayi sisteminiz nasıl bir işleyişe sahip?
Ecza depoları üzerinden Türkiye’deki tüm eczanelere ürün vermekteyiz. Saha ekibimiz Türkiye’nin her ilinde hizmet vermektedir.

Be Bright serisinin diğer muadil ürünlerden farkı nedir?
Be Bright Serisindeki ürünlerin fiyatları, benzer etkili yabancı markaların yüksek fiyatlarına göre çok daha uygundur. Ayrıca içeriğindeki etken maddeler incelendiğinde Be Bright serisindeki ürünlerin formülasyonunda daha yüksek fiyatlı ve daha etkin hammaddeler kullanılmıştır. Markamızda amaç yüksek fiyat politikası değil tüketicinin üründen beklentisinin karşılanmasıdır.

Yeni bir ürün ya da marka yolunda adımlar var mı?
Ar-Ge’mizde pek çok ürün formülasyonu çalışılmaktadır. Mart ayında çıkarmayı planladığımız BASF firmasında UVA-UVB ölçümleri ve SPF değerleri test edilmiş en son ürünümüz, leke ve yaşlanma karşıtı güçlü UVA-UVB etkili Be Bright Pigmentyl Krem SPF 50+ olacaktır.

Son olarak eklemek istediğinizi bir şey var mı?
Dermoskin markasına güvenen tüm dermatologlarımıza, eczacılarımıza ve tüketicilerimize saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here