Ana sayfa RÖPORTAJ Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un Resmi Cilt Bakım Sponsoru Bioderma oldu

Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un Resmi Cilt Bakım Sponsoru Bioderma oldu

1213
515
PAYLAŞ

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da moda dünyasının ve tasarımcıların yanında olmaya devam eden Bioderma, dünyaca ünlü Sensibio H2O misel su ile MBFWI’un İlkbahar/Yaz 2019 sezonunda yeniden moda etkinliklerinin ana sponsorları arasında yer aldı.
Bioderma, etkinliğin ana sponsoru olmasının yanı sıra, DB Berdan moda markasının yeni sezon koleksiyonunda da co-sponsor olarak markaya destek verdi.

Bütün dünyada milyonlarca kadının, make-up artistlerin, hatta ünlü modellerin ve Hollywood yıldızlarının dahil, favori cilt temizleyicisi olan dünyanın ilk misel suyu Bioderma Sensibio H2O, moda dünyasından da tam not aldı. Bu mucizevi sıvının sırrını ve Bioderma’nın sponsorluğunu NAOS Pazarlama Müdürü Tuğçe İkiş ile konuştuk.

Bioderma çatısı altındaki her ürün tüketicinin güvenini ve takdirini alarak en büyük ödülü alıyor. Fakat bir ürününüz var ki pek bir popüler ve ödüllü: Sensibio H2O. Biraz bu üründen bahseder misiniz?

Bioderma Laboratuvarları tarafından geliştirilen Sensibio H2O ile ilk misel su olarak sektörde yerimizi aldık. Profesyonellerin sıklıkla kullandığı Sensibio H2O, moda ve makyajla iç içe bir ürün. Pembe kapağı ve ikonik şişesiyle ‘kült ürün’ olarak anılıyor. Paraben, alkol, sabun, parfüm ve alerjen içermeyen Sensibio H2O, içerisindeki aktif yatıştırıcı olan salatalık ekstresi sayesinde cildi yatıştırıyor, ciltteki şişkinliğini gideriyor ve ciltte anında ferahlama sağlıyor. Eşsiz teknoloji ile geliştirilen dünyanın ilk misel suyu Sensibio H2O, cilt ile aynı pH seviyesine sahip olup aynı zamanda cilde mükemmel tolerans sağlıyor. En hassas ciltler dâhil tüm ciltlerin kullanımına uygun. Sadece yüz ve dudak değil, göz çevresi kullanımına da son derece uygun. Üstelik en hassas ve alerjik ciltler için de bu durum geçerli. Kontakt lens kullanıcıları da rahatlıkla kullanabilir. Sensibio H2O, makyaj çıkarmanın yanı sıra ürün, günlük cilt temizliğinde de kullanılıyor ve sonrasında durulama gerektirmiyor, pratik cilt temizliği için güvenle tercih edilen ürünlerin başında yer alıyor.

Nasıl uygulayacağınıza gelince; sadece makyaj değil, normal cilt temizliği için de kullanabileceğiniz bu ürünü yüz ve boyun bölgesine günde 1 veya 2 kez pamuk parçası yardımıyla kullanabilirsiniz. Sabahları cildinize hijyenin yanı sıra ferahlık hissi verdiğini fark edebileceksiniz. Bu arada Sensibio H2O uygulama sonrası durulama gerektirmiyor. Sonrasında hemen kremlerinizi sürebilirsiniz. Ürünümüzün en önemli özelliklerinden biri de cildin doğal mekanizmalarını taklit etmesi. Cildin kendi lipit yapısıyla yüzde yüz uyum sağlaması sayesinde diğer makyaj temizleyicilerde karşılaşacağınız gerginlik, batma ya da kızarma gibi hisleri yaşamıyorsunuz. Bu nedenle aslında ağır set koşullarında, cilt temizliğinin dört beş kez yapıldığı koşullarda bile güvenle kullanılabiliyor.

Bu üründen söze girmemizin bir nedeni de 11-14 Eylül’de düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un resmi cilt bakım sponsoru olmanız. Bu sizin moda dünyasıyla ilk tanışıklığınız değil. Neden Fashion Week, biraz bahsedebilir misiniz?

Sensibio H2O, tüm cilt tiplerinin kullanabildiği kusursuz cilt, yüz ve dudak temizliğini sağlaması nedeniyle makyaj artistlerinin bir numaralı tercihi oluyor. Moda dünyasının tüm önemli aktörleri tarafından heyecanla beklenen, katılımcıların da ilgiyle takıp ettiği bir etkinliğe destek vermek bizim için de çok önemli. Geçtiğimiz sezon, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un Cilt Bakım Resmi Sponsoru olarak; her defile öncesinde ve sonrasında modellerin cilt temizliğini ve bakımlarını üstlenerek moda dünyasının yanında yer aldık. Fashion Week etkinliğine ve tasarımcıların defilelerine destek olarak, sektöre verdiğimiz önemle, bu yıl yine ‘Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un cilt bakımı resmi sponsoru olarak moda dünyasının kalbinde yer aldık.

Yapılan tüm defilelerde modellere farklı ve yoğun makyajlar uygulanıyor, özellikle backstage’ler cilt temizliğinin ve bakımının çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesi gereken alanlar. Bu koşullar altında cildin bakımı doğru ürünler kullanılarak yapılmazsa, modellerin cilt toleransı azalabiliyor. Hızlı makyaj çıkarma gücü ve cilt ile mükemmel uyum sağlayan Bioderma ürünleri, bir defilen diğerine koşan modellerin güvenini kazanıyor. Dünya’nın neredeyse her ülkesinde olduğumuz için gelen modellerin ürünlerimizi New York Fashion Week, London Fashion Week, Paris Fashion Week gibi organizasyonlardan biliyorlardı ve bizi Türkiye’de de gördükleri için çok sevindiler. Bizler için de onların ciltlerindeki ışıltıyla podyumda adımlarını güvenle atıyor olması ve make-up artistlerinin de hayatının kolaylaşması bir gurur kaynağı.

Bioderma, MBFWI ana sponsor olmasının yanı sıra DB Berdan’ın yeni sezondaki koleksiyonunu sergilediği defilesinin de cilt bakım sponsoru oldu. DB Berdan ile iş birliğiniz nasıl oluştu?

DB Berdan markasıyla geçtiğimiz yıllarda da moda haftası özelinde iş birliklerimiz oldu. Sensibio H2O’yu anlatan güzel bir kostüm tasarlamıştı. Aldığımız olumlu geri dönüşlerin yanı sıra, etkili ve güzel bir iş birliği oldu. Bu sezon DB Berdan İlkbahar/Yaz 2019 koleksiyonunun teması ilgimizi çekti ve her zaman sıcak baktığımız bir alan olan ‘moda’ya tekrar destek olarak bu güzel iş birliğinin bir parçası olduk. Defile konseptine bağlı olarak, modellerde makyajda yüzde yüz doğallık kullanıldı. ‘Makyajsız makyaj’a tepki göstererek ‘Gerçekten makyajsız!’ mottosuyla modeller, Bioderma Sensibio H2O misel sularla podyuma çıkmadan önce tüm makyajlarından arındırılarak ve cilt tiplerine uygun olan ürünler ile nemlendirilerek kendi doğal ciltleriyle; yani tüm benlikleriyle podyumda yürüdüler. DB Berdan koleksiyonu ile bizim vermek istediğimiz mesaj birebir uyum gösteriyor; Sensibio H2O ‘Göründüğünden Çok Daha Fazlası’…

Sensibio H2O yurt dışında da modeller ve make up artistleri arasında oldukça popüler. Nedir bunun sırrı?

Öncelikle biraz cilt yapılarından bahsetmek istiyorum; hassas cilt dünya genelinde çok yaygın bir problem. Araştırmalara göre, her 10 kişiden 9’u cildinin hassas olduğunu söylüyor. Rakam yüksek! Hassas ciltler için özel olarak geliştirilen Sensibio serisi, Bioderma markasının en çok önem verdiği ve üzerine yoğunlaştığı serilerinden biri.

Sensibio H2O misel su başarısını, 1995’ten beri değişmeyen formülasyonuna ve cildin kendisine duyduğu saygıya borçlu. Dünyanın ilk misel suyu olan ürünün, su adına yapılmış bir devrim olduğunu söyleyebiliriz. Cilt ile aynı pH değerine sahip olduğundan en hassas ciltler tarafından bile rahatlıkla kullanılabilmektedir. Makyaj, kir ve yağı temizlerken, cildin kendini savunma ve iyileştirme sistemlerine zarar vermiyor. Bu sayede, dünyada her iki saniyede bir tüketicisiyle buluşan bir ürün haline geldi.
Tüm bu gelişmelerin sonucunda da bütün dünyada milyonlarca kadının, make-up artistlerin, hatta ünlü modellerin ve Hollywood yıldızlarının dahil favori cilt temizleyicisi haline geldi.

Fashion Week boyunca iddialı defileler kadar iddialı makyajlar da konuşulacak. Bioderma olarak bu maratona hazır mısınız?

Ürünümüzün en önemli özelliklerinden biri de cildin doğal mekanizmalarını taklit etmesi. Cildin kendi lipit yapısıyla yüzde yüz uyum sağlaması sayesinde diğer makyaj temizleyicilerde karşılaşacağınız gerginlik, batma ya da kızarma gibi hisleri yaşamıyorsunuz. Bu nedenle aslında ağır set koşullarında, cilt temizliğinin dört beş kez yapıldığı koşullarda bile güvenle kullanılabiliyor.
Sensibio H2O, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında düzenlenen defilelerde arasında mekik dokuyan modellerin de işini kolaylaştırıyor. Her şova farklı bir makyajla çıkan mankenlerin cildi hem yoruluyor hem de stresten etkileniyor. Modellerin ciltlerini yoğun makyajdan arındırarak bir sonraki makyaj için hazırlayan Sensibio H2O, içeriğindeki misel taneciklerle nazik bir temizlik ve bakım sağlıyor, içerisindeki aktif yatıştırıcı olan salatalık ekstresi sayesinde cildi yatıştırıyor, ciltteki şişkinliğini gideriyor ve ciltte ferahlama hissi yaratıyor. Sensibio H2O, sadece moda haftası boyunca değil, makyaj yapmayı sevenlerin, modellerin ve makyaj artislerinin işini her zaman kolaylaştırıyor.

Make-up artisti Ayşegül Kartal ile bir iş birliğiniz oldu, nasıl bir araya geldiniz?
Türkiye’de bildiğiniz gibi neredeyse tüm dizilerin setlerinde Bioderma ürünleri kullanılıyor. Özellikle setlerde oyuncuların cildine yapılan makyajlar dört beş kez silinip baştan yapılıyor. Bu koşullar altında cildin bakımı doğru ürünler kullanılarak yapılmazsa, oyuncuların cildi yıpranabiliyor. Fashion Week’te beraber çalışma fırsatı bulduğumuz; Kiralık Aşk, Küçük Sırlar ve Adını Feriha Koydum gibi ikonik dizilerin Makeup Artisti Ayşegül Kartal ile de bu vesileyle tanıştık. 4 gün boyunca hem stant alanında hem de backstagelerde kendisi ile çalıştık. Çok keyifli bir süreç oldu. Ayşegül Kartal backstagelerde tasarımcılarla röportajlar yaptı, defile hazırlık süreçlerini gözlemledi. Biz de kısa videolar çekerek bu heyecanı sosyal medya üzerinden takipçilerimizle paylaştık. Standa gelen katılımcılara makyajlar yapıldı veya istekleri üzerine ciltleri Sensibio H2O ile temizlendi. Bu süreçte Ayşegül bize gerek deneyimleri ile gerek mesleğindeki başarısıyla çok destek oldu.

515 YORUMLAR

 1. I think other web-site proprietors should take this web site as an model, very clean and fantastic user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 2. I think other web-site proprietors should take this website as an model, very clean and fantastic user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 3. Wow, incredible blog format! How long have you ever been blogging for? you make running a blog glance easy. The overall glance of your site is excellent, let alone the content material!

 4. Usually I don at read post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to take a look at and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, very great post.

 5. Wow, amazing weblog format! How long have you ever been running a blog for? you made running a blog glance easy. The full glance of your site is fantastic, let alone the content!

 6. Your style is really unique in comparison to other people I ave read stuff from. Thanks for posting when you have the opportunity, Guess I will just book mark this site.

 7. Keep up the wonderful piece of work, I read few blog posts on this web site and I believe that your site is real interesting and has got bands of wonderful information.

 8. You have made some decent points there. I looked on the internet for more info about the issue and found most individuals will go along with your views on this web site.

 9. Resources like the one you mentioned here will be very useful to me! I will post a link to this page on my blog. I am sure my visitors will find that very useful.

 10. This unique blog is no doubt educating and also factual. I have picked many interesting things out of this amazing blog. I ad love to return every once in a while. Thanks a bunch!

 11. Wow, fantastic weblog format! How lengthy have you ever been blogging for? you made running a blog glance easy. The total glance of your web site is wonderful, let alone the content!

 12. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I ave shared your website in my social networks!

 13. Wow! This could be one particular of the most useful blogs We ave ever arrive across on this subject. Actually Great. I am also an expert in this topic therefore I can understand your effort.

 14. I will right away clutch your rss feed as I can not in finding your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you have any? Please allow me recognise so that I may subscribe. Thanks.

 15. You can certainly see your enthusiasm within the paintings you write. The sector hopes for even more passionate writers like you who are not afraid to say how they believe. Always follow your heart.

 16. I?аАТ’аЂа†ll right away snatch your rss as I can at to find your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly let me understand in order that I may just subscribe. Thanks.

 17. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 18. Wow, superb blog structure! How lengthy have you been blogging for? you make running a blog glance easy. The full glance of your web site is great, let alone the content!

 19. You made some really good points there. I checked on the net to learn more about the issue and found most individuals will go along with your views on this site.

 20. This very blog is really cool as well as amusing. I have discovered a bunch of helpful things out of it. I ad love to visit it every once in a while. Thanks a lot!

 21. I’а†ve read many excellent stuff here. Unquestionably worth bookmarking for revisiting. I surprise how a great deal try you set to create this sort of great informative internet site.

 22. magnificent post, very informative. I wonder why the other experts of this sector don at realize this. You should proceed your writing. I am sure, you have a huge readers a base already!

 23. Your style is so unique compared to other folks I ave read stuff from. Many thanks for posting when you ave got the opportunity, Guess I all just bookmark this web site.

 24. You could certainly see your expertise in the work you write. The world hopes for more passionate writers like you who aren at afraid to mention how they believe. All the time follow your heart.

 25. This very blog is without a doubt entertaining as well as amusing. I have found a lot of handy stuff out of this blog. I ad love to go back over and over again. Cheers!

 26. This particular blog is obviously interesting as well as amusing. I have chosen a lot of interesting things out of this amazing blog. I ad love to return over and over again. Thanks!

 27. Only a smiling visitant here to share the love (:, btw outstanding design. The price one pays for pursuing a profession, or calling, is an intimate knowledge of its ugly side. by James Arthur Baldwin.

 28. Im no expert, but I suppose you just crafted an excellent point. You undoubtedly understand what youre talking about, and I can really get behind that. Thanks for being so upfront and so sincere.

 29. It as laborious to search out knowledgeable folks on this matter, but you sound like you comprehend what you are speaking about! Thanks

 30. Wonderful blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I ave been trying for a while but I never seem to get there! Many thanks

 31. Wow, superb blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is great, let alone the content!

 32. Usually I do not learn post on blogs, but I wish to say that this write-up very forced me to check out and do so! Your writing taste has been surprised me. Thank you, quite nice article.

 33. Very nice post and right to the point. I am not sure if this is actually the best place to ask but do you folks have any ideea where to get some professional writers? Thanks

 34. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I ave shared your web site in my social networks!

 35. It as genuinely very complicated in this active life to listen news on TV, so I simply use world wide web for that purpose, and obtain the latest news.

 36. I simply could not depart your site before suggesting that I extremely loved the usual info a person supply to your guests? Is gonna be again regularly in order to check up on new posts.

 37. Very nice post and right to the point. I don at know if this is really the best place to ask but do you people have any thoughts on where to hire some professional writers? Thanks

 38. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I have shared your site in my social networks!

 39. It is really a nice and useful piece of info. IaаАа’б‚Т€ТšаЂаŒаАа’б‚Т€ТžаБТžm glad that you shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thanks for sharing.

 40. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I have joined your feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I ave shared your website in my social networks!

 41. You ave made some really good points there. I looked on the web for more information about the issue and found most people will go along with your views on this web site.

 42. It is tough to discover educated males and females on this topic, however you seem like you realize anything you could be talking about! Thanks

 43. What as up I am from Australia, this time I am viewing this cooking related video at this website, I am really delighted and learning more from it. Thanks for sharing.

 44. I simply want to mention I am new to blogging and honestly loved this page. More than likely I’m going to bookmark your site . You really have excellent articles and reviews. Thank you for revealing your website.

 45. It’а†s actually a nice and useful piece of info. I’а†m glad that you simply shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 46. This is a really good tip particularly to those new to the blogosphere and to sex in particular. Short but very precise info Appreciate your sharing this one. A must read article!

 47. It as really a cool and useful piece of information. I am glad that you shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 48. To get paid for visiting sites is utopia? No, if we are talking about CryptoTab – the world’s first browser with integrated mining functions. No investment and costs – everything is simple, transparent and fair. Try it yourself! http://bit.ly/2I8jqBc

 49. I was recommended this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!

 50. Today, I went to the beachfront with my kids. I found a sea shell and gave it to my 4 year old daughter
  and said “You can hear the ocean if you put this to your ear.” She put the shell
  to her ear and screamed. There was a hermit crab inside and it pinched her
  ear. She never wants to go back! LoL I know this is completely off topic but I had to tell someone!

 51. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your great post. Also, I have shared your site in my social networks!

 52. The easiest way to start earning bitcoins? Just change your browser on CryptoTab and get income in Bitcoins every 10 minutes to your account for using it to surf the Internet or just keep your browser window open. It takes less than a minute to install, download and start earning – http://bit.ly/2Gfe6bM

 53. Hey there! I’m at work browsing your blog from my new iphone 3gs!

  Just wanted to say I love reading through your blog and look forward
  to all your posts! Keep up the superb work!

 54. I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!

 55. Spot on with this write-up, I absolutely feel this amazing site needs far more attention. I all probably be returning to read through more, thanks for the information!

 56. Good post. I learn something new and challenging on sites I stumbleupon on a daily basis. It’s always exciting to read articles from other writers and use a little something from other web sites.

 57. I do not know if it’s just me or if everybody else experiencing problems
  with your website. It appears like some of the written text in your posts are
  running off the screen. Can someone else please provide feedback and let me know
  if this is happening to them too? This may be a problem with my
  browser because I’ve had this happen previously. Many thanks

 58. Hello! I just wanted to ask if you ever have any problems with
  hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I
  ended up losing a few months of hard work due to no back
  up. Do you have any methods to protect against hackers?

 59. Have you ever thought about including a little bit
  more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and everything.
  Nevertheless just imagine if you added some great photos or videos to give
  your posts more, “pop”! Your content is excellent but with images and clips, this website could definitely be one of the most beneficial in its field.

  Excellent blog!

 60. You are so cool! I do not believe I’ve truly read a single thing like this before.
  So nice to discover someone with a few unique thoughts on this
  issue. Really.. thanks for starting this up.
  This web site is something that’s needed on the
  internet, someone with a little originality!

 61. This unique blog is definitely educating as well as diverting. I have chosen many interesting stuff out of this blog. I ad love to visit it every once in a while. Cheers!

 62. Wow! This can be one particular of the most helpful blogs We have ever arrive across on this subject. Basically Wonderful. I am also a specialist in this topic so I can understand your hard work.

 63. It is perfect time to make some plans for the longer term
  and it is time to be happy. I’ve read this submit and if I
  could I wish to suggest you few interesting things or tips.
  Perhaps you could write next articles regarding this article.
  I want to learn even more things approximately it!

 64. hello there and thank you for your info – I’ve certainly picked up anything new from right here.

  I did however expertise some technical issues using this site, since I experienced to reload the site lots of times previous to
  I could get it to load properly. I had been wondering if your hosting is
  OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times
  will very frequently affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords.

  Well I am adding this RSS to my e-mail and can look out for much more of your
  respective fascinating content. Make sure you update
  this again very soon.

 65. Sweet blog! I found it while surfing around on Yahoo News.

  Do you have any suggestions on how to get listed in Yahoo News?

  I’ve been trying for a while but I never seem to get there!
  Cheers

 66. Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere?
  A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog jump out.
  Please let me know where you got your theme.
  Thanks a lot

 67. This very blog is obviously awesome and besides factual. I have picked up a bunch of helpful tips out of it. I ad love to go back again and again. Thanks a bunch!

 68. Japan’s juiciest nude pussies and all the hot Asian girls. Japanese porn videos are all about awesome hot bodies and fucking. Nude petite japanese sluts are obeing to their men and their junks. Gorgeous japanese porn videos are full of loudly moaning.

 69. These girls are undeniably good-looking. Enjoy watching hot Beautiful porn videos featuring hot beautiful chicks who are into getting on top of loaded dicks and ride them with all their energy. Lustful beautiful porn videos are full of fresh dripping jizz.

 70. Gorgeous girls taking their clothes off on camera. Hot babes baring their bodies on Undressing porn videos. Hot undressing is making every guy incredibly turned on and gives him a hard on. Seductive undressing porn videos are full of heated temptation.

 71. I think other web site proprietors should take this website as an model, very clean and fantastic user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 72. Very nice info and right to the point. I am not sure if this is really the best place to ask but do you people have any thoughts on where to hire some professional writers? Thank you

 73. Fresh air fucking sessions with hot nude girls who prefer being outdoorsy. Stream exclusive Outdoor porn videos. Girls from outdoors are ready to get fucked hard almost anywhere. Public outdoors porn videos are incredibly dangerous and spicy.

 74. Hot selection of Tight porn videos. All things tight: pussies, nude bodies, girls, etc. This is hot tight babes that are searching for a huge junks to slide inside their pussies. Wet tight porn videos are full of young and really perplexed naughty girls.

 75. The best kind of porn videos: these nude casting videos with hot girls will leave you hard with Casting porn. Tough hot casting are aimed to pick the greatest chicks with the sluttiest thoughts. Rough casting porn videos are full of lovely determined to win chicks.

 76. Good day! This post couldn’t be written any better!

  Reading this post reminds me of my old room mate!
  He always kept chatting about this. I will forward this article to
  him. Pretty sure he will have a good read. Thank you for sharing!

 77. Male domination action with the hot nude slave girls who love their masters’ cocks on Maledom porn videos. Nude maledom is all about handsome muscular guy abusing and fucking a hot girl. Outrageous maledom porn videos are full of athletic dudes.

 78. Excellent site you have here but I was curious if you knew of any
  community forums that cover the same topics talked about here?
  I’d really love to be a part of community where I can get opinions from other knowledgeable people that share the same interest.

  If you have any suggestions, please let me know.

  Cheers!

 79. Whoa! This blog looks just like my old one! It as on a totally different topic but it has pretty much the same layout and design. Excellent choice of colors!

 80. My partner and I stumbled over here coming from a different page and thought I may as
  well check things out. I like what I see so now i’m following you.
  Look forward to checking out your web page yet again.

 81. The reality is you ought to just stop smoking period and deal using the withdrawals. *I was quite happy to find this web-site.I wished to thanks for the time for this great read!!

 82. This particular blog is no doubt educating and besides factual. I have picked up a bunch of interesting stuff out of it. I ad love to return every once in a while. Thanks!

 83. I just want to say I’m beginner to blogging and site-building and really liked you’re website. More than likely I’m likely to bookmark your site . You amazingly have tremendous stories. Thanks a lot for sharing your website.

 84. Oh my goodness! Awesome article dude! Thank you, However I am going through issues
  with your RSS. I don’t understand why I am unable to join it.
  Is there anybody else getting identical RSS problems? Anyone
  who knows the answer can you kindly respond?
  Thanks!!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here