Ana sayfa Manşet Türkiye’de koruyucu hekimlik alanında öncülük yapmayı hedefleyen ilk on firmadan biri olmayı...

Türkiye’de koruyucu hekimlik alanında öncülük yapmayı hedefleyen ilk on firmadan biri olmayı hedefliyoruz

64
0
PAYLAŞ

25’ten fazla ülkeye ihracat yapan ve ülkemizde de ürünleriyle güvenirliliğini kanıtlamış olan Fargen firmasının Satış ve Pazarlama Direktörü Damla Demiriz ile röportaj yaptık.
Dr. Sema Pişkin’in 2004 yılında kurduğu Fargen Sağlık Hizmetleri Avrupa standartlarında kaliteli dermokozmetik, medikal sağlık, gıda takviyeleri ve kişisel bakım ürünleri üretiyor. Özellikle bit grubunda ve güneş ürünleri grubundaki iddiasını koruyan Fargen; İsviçre ve Fransa’daki Ar-Ge laboratuvarlarıyla iş birliği içinde farklı alanlarda da iddialı ürünler üretmeye devam ediyor.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?
1982 İstanbul doğumluyum. Fargen’in satış ve pazarlama direktörlüğünü yapıyorum, aynı zamanda da kimyagerim. Karadeniz Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü mezunuyum. Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nde de yüksek lisans yaptım.

Fargen’den bahseder misiniz?
Fargen, 2004 yılında Dr. Sema Pişkin önderliğinde kurulmuş bir firma. İlk başta ürünlerini başka yerlerde fason olarak yaptırarak başlamış. Daha sonra kendi ürünlerini üretmeye başlamış. Üretici kimliğinin yanı sıra ihracat yapan ,aynı zamanda da Türkiye’de saha satış kadrosu olan bir firma. Fargen’in amacı hem üretimde var olmak, hem ihracat yapmak hem de Türkiye ilaç piyasasında ilk sıralarda yer almak. Fason üretim yaptırarak başlayan bir firmayken şu anda birçok firmaya fason üretim yapan bir firmayız. Aynı zamanda birçok ülkeye de ihracat yapıyoruz.

Majör ürünlerimiz arasında bit spreyleri ve bit şampuanları geliyor. Bu grupta gerçekten çok güçlü bir firmayız. Bit grubu, hem kendi ürünlerimizde, kendi markamız altında hem de başka firmalara fason olarak ürettiğimiz ürünlerin başında geliyor. Aynı zamanda AlerjiStop adında bir ürünümüz var. “Alerjistop” adlı ürünümüz ise alerjik rinit tedavisinde kullanılan mekanik bariyer jeldir. Bu üründe de alerji doktorlarına yönelik çalışmalarımız oluyor ve tabii ki eczanelere de. Zaten bizim bütün ürünlerimizdeki hedef doktorlarımız ve eczacılarımız. Doktorlarımıza çalışmalar yapıyoruz ve eczanelerimizden de satışımızı sağlıyoruz.
Yaz döneminde de güneş ürünleri olan bir firmayız. Aslında birçok kategoride ürün üretebilen ve bu ürünlerin satış ve pazarlamasını yapabilen bir firma Fargen.

Hangi ülkelere ihracat yapıyorsunuz?
İran, Irak, Kuveyt, Ürdün, Dubai, Mısır, İngiltere, Kosova, Almanya’nın da aralarında olduğu pek çok ülkeye ihracat yapıyoruz. Şu anda aklıma gelenler bunlar. Bu ülkelerin dışında da ülkeler mevcut tabii. Bu ülkelere bayağı yüklü ihracatlarımız oluyor ve ihracat bölümümüz de git gide büyüyor.

Müşteri portföyünüzde kimler var?
Tabii ki öncelikli hedefimiz, doktorlarımız ve eczacılarımız. Onlar vasıtasıyla da halka ulaşmak. Bildiğiniz gibi firma sahibimiz doktor. Doktor Sema Pişkin. Sema Hanım, ürün kalitesi ve içeriği konusunda çok hassas. Dolayısıyla en büyük amacımız; halka kaliteli ve etkinliği iddialı ürünler sunabilmek.

En iddialı olduğunuz ürün grubunuz nedir?
Az evvel de bahsettiğim gibi biz bit grubunda ve güneş ürünlerinde gerçekten iddialı bir firmayız. Çünkü ürünlerimizin etkinlikleri çok iyi dolayısıyla ürünlerle ilgili şimdiye kadar hiçbir şikayet gelmedi. Sema Hanım’ın bu konuda çok hassas olması ve kendine özgü formüllerinin olması bizi sahada daha da güçlü kılıyor.

Başlıca markalarınızı nelerdir? Kısaca bahseder misiniz?

Bit spreyleri, Bit şampuanları markalarımız var. Bittox bit kitini oluşturuyor. Hem sprey hem şampuan bir arada satıyoruz ve pazarlıyoruz. Baybit de yine bit grubunda başka bir markamız. Onun dışında da AlerjiStop adında, İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde klinik çalışması yapılmış, alerjik rinit tedavisinde etkili, mekanik bariyere sahip bir jelimiz var. Bu çalışma İngiltere’de geçen sene Alerji Kongresinde sunuldu ve ödül aldı. Dolayısıyla gerçekten alerjik rinit tedavisinde çok etkili, yüzde 95 oranında başarısı olan bir ürün AlerjiStop.

Yakın zamanda yeni bir ürün var mı?

Sürekli yeni ürün çalışmalarımız devam ediyor. Evet, yeni bir ürünün lansmanı için hazırlıklar devam ediyor. Bu ürün; iştah açıcı, multi-vitamin bir şurup. Diğer ürünlere göre farklı bir içeriğe sahip bir ürün olacak. Bunun yanında yine ilaca yönelik çalışmalarımız var. Ruhsatlandırma aşamalarında çalışmalarımız da mevcut. Bunlarla piyasada var olacağız.

 

Dağıtım kanallarınız ve çalışma prensiplerinizden de bahseder misiniz?

Biz ecza depolarıyla çalışıyoruz. Hedef gibi, Selçuk gibi Türkiye’nin sayılı ecza depolarıyla birlikte çalışıyoruz ve bunlar üzerinden eczanelere ürünlerimizi veriyoruz. Eczanelerden de tabii halka ulaşıyoruz.

İleriye yönelik hedefleriniz nelerdir?

Daha önce söylediğim gibi alanımızda ilk sıralarda yer almayı hedefliyoruz. Amacımız etkili ve güvenilir içeriğe sahip, tedaviyi destekleyen, tedaviye yardımcı olan ürünlerle halkımıza faydalık olmak. Doktorların reçetelendiği güçlü kalemler yaratmak.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Millileştirme politikasına eczacılarımızda destek vermesini istiyoruz. Ülkemizde birçok ürün üretilirken ithal ürünlere minimum yer vermelerini rica ediyoruz. Ülkemizden tek bir kuruşun dışarıya gitmesi demek daha az üretim daha çok işsizlik demek.
Teşekkür ederiz…

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here