Ana sayfa ANNE ve BEBEK Çocuklar için doğru güneş koruyucu nasıl seçilir?

Çocuklar için doğru güneş koruyucu nasıl seçilir?

412
46
PAYLAŞ

Çocuk teni oldukça hassas ve savunmasız olduğundan kurumaya, tahrişe ve soyulmaya daha yatkındır. Bu nedenle yaz aylarında çocuklar için alınan güneş kremlerinin özelliklerine çok dikkat etmek gerekiyor.

Central Hospital’dan Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Zeynep Gürbüz, “Bazı anneler yetişkin kremlerini çocuklarına da uygulayabiliyor. Bu oldukça yanlış bir davranıştır. Yetişkin kremlerinde bulunan kimyasal maddeler bağışıklık sistemi henüz oturmamış çocukların cildine zarar verebilir” diyor.

Bebek ve çocukların cildi yetişkin bir kişinin cildine göre daha ince ve hassastır. Bu nedenle ciltlerinde kuruma, pullanma, dökülme, lekelenme ve isilik gibi problemlere sık rastlanır. Ebeveynlerin çocuklarının cilt bakımı hakkında doğru bilgi edinmeleri oldukça önemlidir. Ayrıca cilt bakımı uygulamalarının doğru yapılmasına da çok dikkat edilmelidir.

Bebeklerin cildindeki doğal koruyucu tabaka ancak doğumdan sonraki haftalarda gelişme gösterir. Çocuğun tüm yaşamı boyunca da gelişimi devam eder. Bebeklerde bulunan doğal asit mantosu, onları mikrop ve bakteri gibi organizmalardan uzak tutar.

Çocukların ihtiyacına yönelik kremler kullanın
Bebek ve çocukları yıkarken kullanılan su ılık olmalıdır. Her banyo sonrası krem ya da yağ sürmek doğru değildir. Bebek cildi çok hassastır, sürülen krem veya yağlar cildin terlemesine engel olabilir. Bu durum bebeğin cildinde isilik ve döküntüler oluşturabilir. Bebeğin cildinde kuruma ve çatlaklar oluştuysa bebek losyonu veya nemlendirici kullanılabilir. Ancak günde 2 defadan fazla sürülmemelidir. Bebek ve çocuklarda kullanılan nemlendirici ve losyonların seçiminde de dikkat olunmalıdır. Bu ürünler katkı maddesi içermemeli, kokusuz ve parfümsüz olmalıdır. Daha çok fiziksel içerikli ürünler tercih edilmelidir.

Kendi kremlerinizi çocuklarınıza sürmeyin
Ne yazık ki bazı anneler yetişkin kremlerini veya nemlendiricileri çocuklarına kullanabiliyor. Oysaki içerdikleri kimyasal maddeler sebebiyle yetişkin kremlerini çocuklarda kullanmak ciddi cilt problemlerine yol açabilir. Yetişkin kremlerinde bulunan paraben, alkol, phthalate, sls-sles, boya ve parfüm gibi maddeler bağışıklık sistemi henüz oturmamış çocuk cildine zarar verebilir.

Bebek cildine zeytinyağı uygulamayın
Yapılan en büyük yanlışlardan biri de bebek ve çocukların cildini nemlendirmek için kullanılan bitkisel içerikli yağlar veya zeytinyağıdır. Bitkisel içerikli yağlar yüksek seviyede asit içerdiğinden, çocukların teninde tahrişe neden olabilir. Zeytinyağı ise oleik asit içerir ve bebeğin cilt yapısını bozabilir. Bu sebeple bebek ve çocuk cildi için en uygun nemlendiriciler özel olarak geliştirilmiş mineral bebek yağlardır.

Güneş yanığına dikkat!
Bebek ve çocuk cildi yetişkinlere nazaran güneş ışınlarından daha çok etkilenir. Ciltleri fazla hassas ve savunmasız olduğundan güneş yanıklarına karşı daha yatkın olurlar. Küçük yaşlarda teninde güneş yanığı oluşan çocukların, ileriki zamanlarında deri kanserine yakalanma riski daha yüksektir. Özellikle en kötü huylu deri kanseri olan melanom açısından da ciddi risk ortaya çıkabilir. Bu sebeple anne-babaların güneş yanığına karşı oldukça dikkatli olması gerekir. Güneş ışınlarının dik geldiği 12.00 – 16.00 saatleri arası çocuklar kesinlikle dışarı çıkarılmamalıdır. Eğer çıkılacaksa da çocuğa mutlaka koruyucu güneş kremi sürülmelidir. Teninde güneş yanığı olan çocuklara uygulanan tedavi, yanığın derecesine göre değişebilir. Yanıklara öncelikle buz tedavisi uygulanmalıdır. Bu yanıklar daha sonra konusunda uzman bir hekim tarafından değerlendirilmelidir.

Güneş koruyucular pediatrik olmalı
Yetişkinlerin kullandığı güneş koruyucu kremler cilt tipine göre farklılık gösterebilir. Çok açık tenli kişilerin esmer tenli kişilere göre daha yüksek faktörlü kremler kullanması gerekebilir. Bebek ve çocuklarda ise böyle bir ayrım gözetilmez. Ancak cildi çok hassas olan bebek ve çocuklar için özel üretilen güneş koruyucuları tercih edilebilir. Yetişkin kremlerinin içeriğinde bulunan paraben, çinko asit, titanyum dioksit gibi kimyasallar çoğunlukla güneş ışınlarından korumaz, aksine ışınları cilde yansıtır. Bu nedenle bu tarz koruyucu maddeler içeren kremler çocuklar üzerinde asla kullanılmamalıdır.

Çocuklara uygulanacak kremlerin en az 30 SPF koruma faktörlü, UVA ve UVB ışınlarına karşı koruma içermesi gerekir. Kremlerin renksiz, kokusuz ve pediatrik olmasına da dikkat edilmelidir. Güneşe çıkmadan önce çocuğun güneş ile temas edebilecek her bölgesine koruyucu krem sürülmelidir. Krem sürerken çocuğun göz çevresine çok müdahale edilmemeli; özellikle kulaklar, ense ve yüz bölgesi korunmalıdır.

Organik koruyucular daha güvenilir
Birçok anne, çocuklarının cildine alerji yapacağından korkarak koruyucu krem kullanmaz. Güneş kremlerinde nadir olarak kullanılan sensitivite ve toksisite maddeleri, bazen az da olsa kontakt dermatit ve alerjik reaksiyona sebep olabilir. Ancak alerjiye en çok neden olan madde PABA (para-aminobenzoic acid) ve oxybenzonedir. Bu maddeleri içeren kremler yerine avobenzone, sulisobenzone, octinoxate ve padimate gibi organik koruyucular daha güvenilirdir. Güneş koruyucu kremler de diğer tüm ilaçlar gibi güneşte bırakılmamalı ve yüksek ısıya maruz kalmamalıdır.

Güneş koruyucular D vitamini alımını engellemez
Koruyucu kremler bilinenin aksine çocuğun D vitamini alımını engellemez. Aksine çocuğu olası güneş yanığı tehlikesinden korur. Bebek ve çocuklar için en uygun olan güneş koruyucular, uzman bir dermatoloji hekiminden öğrenilebilir.

46 YORUMLAR

  1. Venus Viva™對所有皮膚類型都是安全的,並使用革命性的Nano Fractional Radio Frequency™(納米點陣射頻™)和Smart Scan™(智能掃描™)技術,通過選擇性真皮加熱,從而提供優異的治療效果。使用Nano Fractional RF™將能量透過表皮傳遞至真皮,從而產生熱量,並啟動膚膚的生理機制,重建膠原蛋白及刺激纖維母細胞,最終刺激導致組織重塑。功效:✔改善膚質✔肌膚緊緻✔減淡妊娠紋✔痤瘡及暗瘡疤痕✔減淡細紋及皺紋✔面部肌膚賦活再生 適合面部及頸部

  2. JUVEDERM由透明質酸Hyaluronic Acid(一種天然多醣體)製造而成,並具有幼滑及高凝聚力的配方。透明質酸(HA)是皮膚組織的主要成份之一,能自然存在於人體肌膚內 JUVEDERM所用的透明質酸非由動物身體提取,可鎖住水份保濕皮膚,從而增加皮膚密度並改善質感 Juvederm 玻尿酸 加強優化面部輪廓,可被身體完全吸引,能自然地修飾面部輪廓 功效可長達24個月以上 JUVEDERM的特點: 效果立即可見 非永久性 非手術性 安全有效 效果自然 JUVEDERM獲歐盟(CE)及美國及藥物管理局(FDA)認證 首先及唯一獲得FDA認證在首次療程後能維持長達一年2-4功效 新世代專員Hylacross科技為產品帶來獨特的物理特質,包括凝聚力、支撐力及柔順度 這是一套由全球著名醫學美容醫生Dr. Maurício de Maio,以JUVÉDERM®系列透明質酸產品為基礎而研發的面部優化療程,藉著簡單程序便達致面部優化效果,不需進行手術,減低風險。

  3. 韓國膠原蛋白提拉線,在韓國又稱作FTL(Fine Thread Lifting細線埋入拉提術)」,可達到最新趨勢V臉回春效果。它是運用獲得韓國食品藥品管理局KFDA最高安全等級認證的可吸收縫線PDO (polydioxanone)的Fine Thread(細螺紋) 埋入皮膚真皮層裡作用,利用異物反應原理,促進皮膚真皮膠原的增生、刺激局部微循環、從而提拉皮膚和肌肉,增強皮膚彈性,達到提升、除皺,美白、嫩膚等多重回春效果。

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here