Ana sayfa YAZARLAR ABDULLAH ARICI Ağustos böceği ile karınca

Ağustos böceği ile karınca

3
0
PAYLAŞ

Kışı görmeden yazı gördük. Havalar mevsim normallerinin üstüne çıktı. Bütün arkadaşlar tatil modu ve tatil planlarını gerçekleştirmeye başladı. “Ağustos Böceği ve Karınca” hesabı kışın kazandıklarımızı yazın yemeye başladık. Şimdiden herkese güzel, eğlenceli, mutlu tatiller diliyorum. Bir tavsiyede bulunmamı isterseniz de; fazla açılmayın derim. Hem deniz de hem de maddiyat olarak.

Tatile gitmeyen arkadaşlar da pek iş olmadığı için (sinek avladığımız için ) eczanelerde sıkılma modundalar. Vatanımız için hayırlı olması dileğiyle seçim sürecini atlattık. Ekonomi açısından işler pek iç açıcı değil. Dış mihrakların sayesinde dolar ve Euro’nun Türk Lirası karşısında değeri arttıkça arttı. Farkında olmadan kişisel olarak fakirleşmeye başladık. Ama biz yine pozitif düşünüp ekonomimiz açısından her şeyin daha iyiye gitmesini temenni ediyoruz. Sektörel bazda bakarsak bizim zorlanacağımız mevzu galiba genelde kredilerle dönen eczacı arkadaşlarımızın artık parayı daha pahalı almaları olacak. Çünkü faiz oranları çok yükseldi ve daha da yükseleceği de öngörülüyor. Eczacı arkadaşım paylaşmıştı, benim de çok hoşuma gittiği için sizlerle de paylaşmak isterim; “Müdahale edemeyeceğin olaylar için canını sıkma.”

Biz yine serbest eczacılık işletmesinde eczacı arkadaşların karşılaştığı sorunlara geri dönelim. Geçen yazımda ilaçları borç vermenin nedenleri ve eczaneye getirdiği yükleri konusunu konuşmuştuk. Bunun dışında bir de yüzdesini veya muayene ücretini borç olarak yazdırmak isteyenler var. Çoğu eczacımızın tahsil etmekte zorlandığı sorunlardan biri de bu. Özellikle semt eczanesi olan eczacı arkadaşlar iki ucu yağlı değnek gibi mecburen vermek zorunda kaldıkları borç olayını daha çok yaşamaktalardır. En çok karşılaştığım diyaloglardan biri de reçete giriliyor, muayene ücretiyle birlikte yüksek bir ödeme çıkıyor. Hasta şu an üzerimde para yok sonra ödeyebilir miyim diyor. Tabii işleyişi bilmediği için aslında muayene ücretini sonra ödeyebilir miyim demek istiyor. Eczacı arkadaşımız da hem reçeteyi karşılama açısından hem de getireceğini düşünerek ilaçları veriyor. Sonra o hasta başka bir reçeteyle başka eczaneye gittiğinde muayene ücretini ödemek istediğini söylüyor. Aslında ilk eczanenin onun adına reçeteyi girdiğinde muayene ücretini ödediğinin ve o eczaneye borçlandığının farkına varmıyor. Eğer borç olayı suistimal edilmezse ve karşılıklı güven çerçevesinde yardım olarak gerçekleştirilirse olabilir. Fakat mahalle bakkalı gibi borç defteri açmak çok sıkıcı eczacı arkadaşlar açısından. Burada eczacı arkadaşların tutunacağı prensip çok önemli. Hayır, ben borç vermiyorum demek doğru ve kafanın rahat olabileceği bir tutum ama bunu diyebilmek de ticari kaygılar açısından cesaretli bir davranış olur. Şunu da biliyorum ki borç veren eczacı arkadaşlar, hasta tekrar borç istediğinde kulaklarından dumanlar çıkarcasına sinirleniyorlar ancak çaresizce hiçbir şey söyleyemiyorlar.
Şu dönemde çoğu eczanede elemanlar için izin zamanları, kendimiz için tatil programları. Bazıları can sıkıntısından hadi eczanedeki stoku sayalım gibi sıcakta sıkıcı işler yapıyordur. Bir an önce bu dönemin de geçmesini diler. Olaya yine pozitif yönden bakıp biraz dinlenme ve mola verme zamanı olarak bakmanızı tavsiye ederim.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here