Ana sayfa AĞIZ ve DİŞ SAĞLIĞI Güçlü bir çene ve sağlıklı dişlerin kaynağı anne sütü!

Güçlü bir çene ve sağlıklı dişlerin kaynağı anne sütü!

8
0
PAYLAŞ

“Anne sütü bebeğin diş sağlığı için önemli”
Anne sütü bebeklerin sağlıklı ağız yapısı ve dişlere sahip olması için gereken bütün sıvı, protein ve diğer tüm besin öğelerini içerisinde bulundurur.
Anne sütü yaşayan bir sıvıdır. Anne sütünün içeriğindeki karışım bebeğin ihtiyacına göre aydan aya değişim gösterir. Ayrıca sütün kalori miktarı ve besin dengesi, bebeğin erken veya zamanında doğmuş olmasına göre de değişiklikler gösterir. Erken doğumla dünyaya gelmiş olan bir bebeğin anne sütünde kalsiyum, yağ ve protein miktarı her zaman daha fazladır. Anne sütünde kalsiyum emilimi yüksek oranda olduğu için bebek ilk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelidir. Böylece bebeğin diş yapısı güçlenirken, bağışıklık sistemi de korunmuş olur.
“Emzirme bebeğin diş ve çene gelişimi için biberondan çok daha faydalı”
Bebek anne sütünü memeden emerken çok daha fazla enerji harcar, böylece çene kasları daha kuvvetli olur. Düzgün bir çeneden çıkan dişler de çok daha düzgün ve sağlıklı olur. Suni bir memeden sütün hızlı ve kolayca akması bebekte diş eti problemlerine ve ileriki zamanlarda konuşmasını sağlayan kaslarda istenmeyen etkilere yol açabilir.
Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Çağdaş Kışlaoğlu, süt ve diş sağlığı arasındaki ilişkiyi şu sözlerle açıklıyor; “Anne sütü, içerdiği protein ve kalsiyum sayesinde diş ve diş etlerinin olası hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Anne sütündeki kalsiyum emilim oranı yüksek miktarda olduğu için, diş çürüklerini önleme konusunda da büyük bir etkiye sahiptir.”

“Çocukluk çağında süt içme alışkanlığı kazandırmak, diş ve kemiklerin gelişimi için çok önemli”
Çocukların anne sütüyle başlayan süt içme alışkanlığına bebeklik sonrası dönemde de inek sütüyle devam edilmesi gerekiyor. Dişlerin ve kemiklerin gelişimi için şart olan sütün, çocukluk çağında düzenli olarak içilmeye başlanması, bu konuda alışkanlık kazandırılması önemli. Çünkü kemik ve dişlerin gelişimi, çocukluk döneminde devam ediyor. Bu dönemde sütten elde edilen fayda, yetişkinlere göre daha fazla olmasıyla dikkat çekiyor. Bu anlamda, anne ve babalara büyük görevler düşüyor. Anne ve babaların, çocuklarının beslenme çantasından ve sofralardan sütü eksik etmemeleri gerekiyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here