Ana sayfa RÖPORTAJ İlk 1000 adım bizi geleceğe taşıyor

İlk 1000 adım bizi geleceğe taşıyor

15
6
PAYLAŞ

Anne ve bebek için ilk yılların önemi bambaşkadır. Özellikle ilk çocukta daha bir önem kazanan bu dönem, her açıdan titizlikle ele alınmalıdır. Geleceğin Ayak İzleri ilk 1000 gün Zirvesi de tam da bu noktada annelere yol göstericisi olma hedefinde emin adımlarla ilerliyor. Gelecekten Sorumluyum platformunun yöneticisi ve zirvenin başkanı Şebnem Öğredik Çavuşoğlu ile bu projenin çıkış noktasını ve varmak istenilen hedefleri konuştuk. “Geleceğin Ayak İzleri İlk 1000 Gün Zirvesi”; annelere annelik serüveninde yalnız olmadıklarını hissettirmek, daha bilinçli bir annelik dönemi yaşamalarına destek olmak, alanında uzman kişilerden öğrenilmesi gereken bilgilerle bireylerin ilk 1000 günü daha güvenli yaşamalarına olanak sağlamak, ebeveynler, uzmanlar, markalar, kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek ilk 1000 gün dönemindeki anne-bebek sağlığına dikkat çekmek, ilk 1000 günün önemi hakkında farkındalık yaratan kişi ve kurumları ödüllendirmek amacıyla düzenliyor. 11 Nisan’da İstanbul’da Point Otel’de yapılacak olan zirvede de “İlk 1000 Gün” konsepti çerçevesinde yine zengin içerikli, kapsamlı ve bol sürprizli bir zirve hayata geçirilecek.

Ayrıca zirvenin danışma kurulunda Danone Nutricia Anne Bebek Beslenmesi Genel Müdürü Yalım ÜNER, Çocuk Hastalıkları ve Neonatoloji Uzmanı Prof. Dr. İlknur Kılıç gibi önemli isimler de yer alıyor. Zirve hakkında kısaca bilgi verdikten sonra gelelim Şebnem Hanım ile yaptığımız röportaja…

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

İstanbul doğumluyum. Tüm çocukluğum ve eğitim hayatım İstanbul’da geçti. 1992’de profesyonel iş hayatıma Doğuş Grubu’nda başladım. 2002’de girişimcilik serüvenime kendi ajansımı kurarak atıldım. 2009 yılında Özyeğin Üniversitesi & Goldman Sachs 10.000 Kadın Programı’ndan mezun olduğumda girişimcilik hayatına bakışım ve hayallerim tamamen netleşti. Sosyal girişimcilik fikriyle ilk kez bu program ile tanıştım ve sanırım kanıma işledi. Tabii en önemlisi; bireyim, kadınım, anneyim, özgürüm ve Gelecekten Sorumluyum!

“Geleceğin Ayak İzleri- İlk 1000 Gün Zirvesi” serüveni nasıl başladı?

Anne olduğum ilk günden itibaren, farkında olduğum ve içimde burukluk yaratan en önemli şey, kendi küçük dünyam dışında, dokunamadığım yerlerde bir şeylerin hep ters gidiyor olduğuydu. Görmezden gelmek, şikayet etmek, bir şeyler yapmaktan vazgeçmek ya da kabullenmek yerine, bir deniz yıldızı yaratmak, bu deniz yıldızını denize kavuşturmak gerekliliğinin benim için bir sorumluluk olduğunu ve bu sorumluluğu hayata geçirmek için derin bir tutku duyduğumu fark ettim.

Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Zirvesi böyle bir sorumluluğun tutkuya dönüşme hali aslında. Kendi iç yolculuğumda bunun yaşam amacım olduğunu keşfetmem, bu keşfimi projelendirmem ve bu projeyi hayata geçirmemle doğdu. Bir anne olarak kendi çocuğum için en iyisini düşünür, planlar ve hayata geçirirken, kızım Alara dışında dokunabildiğim her çocuğun hayatını değiştirmek için “İlk 1000 Gün”de yaşadığı her şeyin sonraki yaşantısında etkisi olduğunu ebeveynlere, günde birden fazla bebeğe ulaşan profesyonellere ve aslında toplumun tümüne anlatarak yola çıkmaya karar verdim.

Zirveyi annelere annelik serüveninde yalnız olmadıklarını hissettirmek ve daha bilinçli bir annelik dönemi yaşamalarına destek olmak, alanında uzman kişilerden öğrenilmesi gereken bilgilerle anne ve bebeklerin ilk 1000 günü daha güvenli yaşamalarına olanak sağlamak, ebeveynler, uzmanlar, markalar, kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarını bir araya getirerek ilk 1000 gün dönemindeki anne ve bebek sağlığına dikkat çekmek ve ilk 1000 günün önemi hakkında farkındalık yaratan kişi ve kurumları ödüllendirmek amacıyla düzenliyoruz.

İlk 1000 gün; çok keyifli, çok zahmetli bir o kadar da önemli. Biraz neden bu kadar önemli olduğuna değinelim mi ve bu anlamda bu zirvenin önemi nedir?

Hamileliğin ilk gününden bebeğin 2 yaşına kadar olan dönemine ilk 1000 gün diyoruz. İlk 1000 günde bebekler hiçbir dönemde olmadığı kadar hızlı büyür ve zihinsel kapasitelerinin önemli bir kısmına ulaşır. Hayatın ilk 1000 gününde, uzun dönemde çocuğun hatta erişkinin sağlığını etkileyen bazı durumları engellemek veya azaltmak mümkündür. Bu dönemde gebelik ve doğum sonrası bebeğin beslenmesi, bebeğin fiziksel, ruhsal, zihinsel ve motor gelişimi çok önemlidir.

İlk 1000 Gün konusunda özellikle ebeveynlerin son derece bilinçli ve duyarlı olması gerekiyor. Çünkü İlk 1000 Gün birçok bakımdan hayati önem taşıyor. Mottomuz; ‘gelecekten sorumluyum’. İnsan hayatının İlk 1000 gününde fayda yaratmayı misyon edinmiş olan, ulaşabildiğimiz, bize ulaşabilen her markayı, kurumu ve kuruluşu İlk 1000 Gün Zirvesi ile buluşturabilmek ve her geçen gün bu proje ile sesimizi daha çok kişiye duyurmak ve daha fazla yaşama dokunmak için çıktığımız bu yolda, amacımız İlk 1000 gün kavramının toplumsal olarak benimsenmesi. Çünkü inanıyoruz ki daha güzel yarınlar ve sürdürülebilir sağlıklı bir gelecek için öncelikle insan hayatının bu döneminde bir bebeğin yaşamına dokunan herkesin üzerine düşen bir sorumluluğu var. Sağlıklı nesillerin geleceği için ben, “gelecekten sorumluyum” ve biz, hepimiz “gelecekten sorumluyuz.”

Bunun için insan yaşamının ilk 1000 gününün önemine dikkat çekmek amacıyla bu yıl 3’üncüsünü düzenlediğimiz İlk 1000 Gün Zirvesi’nin başkanlığını yürütüyorum. Bu yılki zirve, ebeveynler, anne ve bebek sağlığı ile ilgili mesleklerde faaliyet gösteren marka ve kurumlarda çalışan profesyoneller, sivil toplum kuruluşları, sosyal medya kullanıcıları ve basına yönelik bilgilendirme ve farkındalık yaratma amaçlı bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçiriliyor.

Toplumumuzun mental ve bedensel refahı yüksek bireylerden oluşumuna katkıda bulunmak adına yola çıktığımız Gelecekten Sorumluyum Platformu olarak, çalışmalarımızı bu yönde sürdürürken, toplumun bu ihtiyacını fark eden gelecek vizyonu ve toplumsal sorumluluğu olan kişilerin, markaların, kurum ve sivil toplum kuruluşlarının ortaya koyduğu projelerin ve ayırdığı kaynakların çok ciddi bir potansiyel olduğunu keşfettik. En iyiyi ortaya koymak için bu platformda dünyadaki örneklerinden ilham aldık ve global markalar, vizyoner kişiler ve sosyal değişim bilinci olan kurumların katkılarını önemsedik ve önemsemeye devam edeceğiz.

11 Nisan’da 3. kez bir araya gelinecek. Geride kalan iki yılı değerlendirmenizi istesem, neler söylersiniz?

İlk 1000 Gün Zirvesi‘ni ilk kez düzenlediğimiz 2016 yılından bu yana büyük bir ilgi gördüğümüzü belirtebilirim. Ebeveynler, meslekleri gereği anne ve bebeklerle ilgilenen profesyoneller, sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, etkileşimi yüksek sosyal medya kullanıcıları ve medya mensupları ise paylaşım içinde olduğumuz kesimleri oluşturuyor. Sayısal verilerden bahsetmek gerekirse geçen yılki zirvemiz, katılımın yanı sıra sosyal medyada da büyük ilgi gördü. Sosyal medyada 3 milyon etkileşim gerçekleştiren zirve, online canlı yayında 15 bini aşkın kişi tarafından izlendi.

Diğer yandan, toplumsal katkıyı önemseyerek yola çıktığımız zirvemizde ilk 1000 Gün‘ün bilinirliğini araştırmalarımızla ölçümlüyoruz. 2016 ve 2017 yılında gerçekleştirdiğimiz araştırmalarda ilk 1000 Gün‘ün bilinirliğinin yüzde 25‘den yüzde 35‘e yükseldiğini görüyoruz.

Zirvede ilk 1000 gün ile ilgili hangi konular ele alınacak?

Zirvede annelerin ve anne adaylarının İlk 1000 Gün’de sıklıkla sordukları soruları cevaplayacak ve akıllarına takılan tüm konulara değineceğiz. 11 Nisan 2018 tarihinde gün boyu sürecek olan zirvemizde, anne sütünün önemi, aşıların değeri, önemi, aşı takvimi, hamilelik ve lohusalık döneminde anne beslenmesi, ek gıdalara geçiş sürecinde bebek beslenmesi, bebek bakımı ve hijyeni, hamilelik ve lohusalık sürecinde annenin fiziksel ve ruhsal sağlığı, trafikte, araç içinde anne ve bebek güvenliği tüm boyutlarıyla konuşulacak. Konferans kapsamında DORinsight tarafından Türkiye genelinde annelerle gerçekleştirilen çarpıcı bir anket çalışmasının sonuçlarını da katılımcılarla paylaşacağız.

Bu konuların belirlenmesinde nasıl bir öncelik sırası belirliyorsunuz?

Geleceğin Ayak İzleri – İlk 1000 Gün Zirvesi‘nin Danışma Kurulu ve Bilimsel Kurulu her yıl Zirve‘de işlenecek konuları özenle, en güncel ve anne-bebek sağlığını öncelikli ilgilendiren detaylar üzerinden belirliyor. Gerçekleşen ilk iki Zirve‘de anne ve babalarla yapılan anketlerle ebeveynlerin taleplerini de aynı özenle derledik, konu başlıklarını değerlendirirken bu anketlerdeki görüşleri de dikkate alarak bir değerlendirme yaptık.

Sosyal medyayı ne kadar etkin kullanmayı planlıyorsunuz?

İlk 1000 Zirvesi online canlı yayınlanacak. Sosyal medyada yüksek bir etkileşim içindeyiz. Geçen yılki 15 bin izlenme oranı ve 3 milyon etkileşimin üstüne çıkmayı, çok daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz.

Bu sizin sosyal sorumluluk projeniz ve 3. kez gerçekleşecek. Bu projenin büyümesi, evrilmesi gibi bir durum söz konusu mu?

Nihai hedefimiz İlk 1000 Gün konusunda bilinçlendirmeyi yaygınlaştırmak ve çok daha fazla sayıda insana dokunmak. Dolayısıyla çok geniş bir kitleye ulaşmak, dokunmak gibi bir hedefimiz var. Dolayısıyla evrimleşmeden ziyade, ülke genelinde “İlk 1000 Gün”ün bilinirliğini ve önemini sağlamayı, büyümeyi ve yaygınlaşmayı amaçlıyoruz.

6 YORUMLAR

  1. I needed to post you a very small word just to give many thanks yet again for the magnificent techniques you’ve provided in this case. It was seriously open-handed of people like you to provide openly exactly what a number of us might have advertised as an electronic book to help with making some dough for themselves, and in particular since you could have done it in the event you desired. These tips additionally worked as a good way to be aware that many people have a similar eagerness really like my very own to understand a whole lot more with reference to this condition. I am sure there are numerous more enjoyable moments in the future for those who find out your blog post.

  2. There are definitely a lot of details like that to take into consideration. That is a great point to convey up. I supply the ideas above as general inspiration but clearly there are questions just like the one you carry up where an important thing will probably be working in trustworthy good faith. I don?t know if best practices have emerged round things like that, however I am positive that your job is clearly identified as a good game. Each boys and girls really feel the affect of just a second抯 pleasure, for the rest of their lives.

  3. Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you Nevertheless I’m experiencing problem with ur rss . Don抰 know why Unable to subscribe to it. Is there anybody getting an identical rss drawback? Anyone who knows kindly respond. Thnkx

  4. An fascinating dialogue is price comment. I feel that you need to write extra on this matter, it may not be a taboo topic but usually individuals are not sufficient to speak on such topics. To the next. Cheers

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here