Ana sayfa MAKALE Doğaya çıkmak obeziteyi önlüyor!

Doğaya çıkmak obeziteyi önlüyor!

28
7
PAYLAŞ

Tüm alışkanlıklar gibi sağlıklı beslenme alışkanlıkları da küçük yaşta kazanılarak yaşam boyu süren bir davranış biçimine dönüşüyor. Bu açıdan çocukların temel karakterini şekillendiren aile ve sonrasında okul ortamı çocukların doğru beslenme alışkanlıkları edinebilecekleri temel sosyal alanlardır.
Aile ve okul nasıl çocuğa yaklaşmalı?
Çocukların, özellikle 2-6 yaş arasındaki dönemde düzenli beslenme alışkanlığı kazanmaları büyük önem taşıyor. Bu açıdan çocuklara beslenme konusunda iyi örnek olunması, doğru besin seçiminin neden önemli olduğunun anlatılması gerekiyor.
Doğru ve sağlıklı beslenmenin çocuklara zihinsel, bedensel, ruhsal birçok katkı sağlayacağını, dengeli beslenen kişilerin sık sık hastalanmayacağını, besinlerden aldıkları güçle hastalıklara karşı dirençli olacaklarını, vücut gelişimlerinin normal düzeyde seyredeceğini çocukların anlayacağı ifadelerle aktarmak yarar sağlıyor. Bu açıdan çocuklara doğru beslenme ile sadece bedensel değil, zihinsel zindelik kazanılabilecekleri, düşünme ve kavrama yeteneklerinin artacağı, güçlü bir hafızaya sahip olabilecekleri anlatılabilir. Sağlıklı olmak için tek çeşit beslenmenin yeterli olmadığının anlatılmasının yanı sıra her gün dört temel yiyecek grubundan çeşitli yiyecekler küçük porsiyonlarda sunularak bu yaklaşım desteklenebilir.
Besin değeri yüksek gıdaların tercih edilmesi, tadı beğenilmeyen besinlerin damak tadına daha uygun lezzetlerle tatlandırılması ve ilgilerini çekecek tasarımlarla onlara sunulması yararlı olacaktır. Belirlenen öğün saatlerinde yemek yenmesi çocukların sofra düzenine alışmalarını kolaylaştıracaktır. Çocukla birlikte masaya oturmak, birlikte mutfakta yemek hazırlamak, sofrayı birlikte kurmak ve kaldırmak doğru yemek yeme alışkanlıklarının gelişmesi için olumlu bir ilerleme kazanılmasını sağlayacaktır.

Doğru ve sağlıklı beslenmek neden önemli?

Erken çocukluk döneminde doğru beslenme alışkanlıkları edinilmediğinde çocukluk ve ergenlik döneminde görülen obezite oranında artış görülüyor. Uluslararası Obezite Komisyon Raporu’nda dünya çapında 5-17 yaş arası her 10 çocuktan birinin fazla kilolu ya da obez olduğu bildiriliyor. Çocukluk çağında başlayan şişmanlığın, erişkin yaşlarda devam ettiğine ilişkin birçok çalışma bulunuyor. Yapılan çalışmalar, yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların dikkat sürelerinin kısaldığı, algılamalarının azaldığı, öğrenmede güçlük ve davranış bozuklukları çektikleri, okulda devamsızlık sürelerinin uzadığı ve okul başarılarının düşük olduğunu da ortaya koyuyor.

Okullarda neler yapılabilir?

Erken çocukluk döneminde okulla tanışan çocukların okul ortamında da sağlık beslenme alışkanlıkları geliştirebilecekleri bir yaklaşımla eğitim almaları evde edindikleri alışkanlıkların pekişmesini sağlayacaktır. Kayı Okullarında uygulanan Sağlıklı Beslenme Programı kapsamında çocuklar öncelikle vücutlarının yapısını, organlarının görevlerini eğlenceli bir aplikasyonla öğrenmeleri sağlanıyor. Çocukların vücutlarına iyi bakmak için hangi besinleri daha çok tüketmeleri gerektiğini kendilerinin keşfetmesine yönelik hikayeler anlatılıyor, oyunlar oynanarak çocuğun dünyasına uygun bir dilde bilgiler aktarılıyor. Çocuğun aktif olarak katıldığı Mutfak Atölyesi çalışmalarında meyve ve sebzeleri kullanarak kendi tasarımlarını oluşturmaları, meyve suları yapmaları, kendi salatalarını hazırlamaları sağlanıyor. Tüm öğrenciler aynı anda kahvaltı ve öğle yemeğine oturarak tabaklarına istedikleri yiyecekleri istedikleri oranda alıyor, sevmedikleri bir yiyecek olsa da tadına bakmaları yönünde teşvik ediliyorlar. Öğretmenleri eşliğinde yemek yerken sofra kurallarını öğrenerek, çatal ve bıçak kullanımı konusunda el becerilerini geliştirme imkanı bulabiliyorlar. Öğle yemeği sonrasında sunulan ikindi ikramı dağıtımından her gün farklı bir öğrencinin sorumlu olması ve arkadaşlarına o günün ikindi ikramını takdim etmesi sağlanıyor. Öğrenciler ikindilerini kendi hazırladıkları servislerin üzerine koyarak hep birlikte “afiyet olsun” diyerek yemeğe başlıyorlar.
Doğaya çıkmak obeziteyi önlüyor!
Kayı Okullarında 4 ve 5 yaş grubundaki öğrenciler, Doğa Temelli Öğrenme Programı çerçevesinde haftanın bir günü üç saati Ömerli ormanında geçiriyorlar. Bu sürenin bir kısmında çocuklar özgürce oyun kuruyor ve incelemeler yapıyorlar. Diğer kısmında ise öğretmenleri rehberliğinde beş duyu organlarını kullanarak keşfetmeyi, bu duyu organlarını geliştirmeyi ve duyu organlarına karşı farkındalığı artırmayı hedefleyen çalışmalar yapıyorlar. Doğada problemlere yaratıcı çözümler bulma yeteneklerini geliştiren çocukların zihinsel, duygusal ve bedensel gelişimleri destekleniyor, bağışıklık sistemleri güçleniyor. Araştırmalar gösteriyor ki doğada vakit geçirmek obezite ve aşırı kiloyu önlüyor ve çocukların bir şeyler öğrenebileceklerine dair kendilerine güven duymalarını sağlıyor. Çocuklar ormandan ayrılmadan önce çember olup getirdikleri sağlıklı yiyecekleri birbirleri ile paylaşmayı ihmal etmiyorlar.
Düzenli fiziksel egzersizler, çocukların kemik ve merkezi sinir sistemi gelişimini olumlu yönde etkilerken, kilo kontrolü ile dengeli bir şekilde kilo almaları için destek sağlamış oluyor.
Slow Food bilinci gelişiyor
Hızlı, ayaküstü yemek alışkanlığına alternatif olarak, geleneksel ve yerel yemekleri, yeme biçimlerini, yerel ekosistemlerin özelliklerini korumayı, adil tarım ve gastronomi eğitimini teşvik eden uluslararası bir program olan Yavaş Yemek veya uluslararası ifadesiyle Slow Food, KAYI Okullarında çocuklarda sağlık beslenme alışkanlıklarının gelişmesi açısından önemli bir proje olarak yürütülüyor. Proje dahilinde ilk olarak “Orto in Condotta- Okuldaki Tarlam” ve “Mensa Che Pensa-Düşünen Yemekhane” programları uygulamaya koyularak okul bahçesinde gerçekleştirilen doğal tarım faaliyetleri ile tohumdan, fidana, çapalamadan, sulamaya, gübreden hasada farklı beceriler edinen öğrenciler; organik çiftçilik, tat eğitimi, yerel biyo-çeşitliliğin korunması, tohum bankalarının oluşturulması iyi yiyecek ve beslenme konusunda yaşayarak öğrenme yaklaşımıyla farkındalık kazanarak uluslararası hareketin bir parçası oluyorlar.

7 YORUMLAR

  1. There are actually a lot of details like that to take into consideration. That could be a nice level to bring up. I offer the thoughts above as common inspiration but clearly there are questions just like the one you carry up where the most important factor will probably be working in sincere good faith. I don?t know if finest practices have emerged around issues like that, however I’m sure that your job is clearly identified as a good game. Both girls and boys really feel the affect of only a second抯 pleasure, for the remainder of their lives.

  2. I really wanted to write down a small word to be able to express gratitude to you for some of the fabulous items you are posting at this website. My time-consuming internet research has at the end been recognized with incredibly good know-how to write about with my guests. I would state that that most of us website visitors actually are extremely blessed to live in a perfect place with many lovely people with insightful tricks. I feel very much happy to have come across your entire web page and look forward to many more enjoyable times reading here. Thanks a lot once again for everything.

  3. I found your weblog web site on google and test a few of your early posts. Proceed to keep up the superb operate. I just further up your RSS feed to my MSN News Reader. In search of ahead to reading more from you afterward!?

  4. I’m typically to running a blog and i really recognize your content. The article has actually peaks my interest. I’m going to bookmark your website and preserve checking for brand new information.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here