Ana sayfa SAĞLIK Bebeklerde ek gıdaya geçerken tuzdan uzak durmalı

Bebeklerde ek gıdaya geçerken tuzdan uzak durmalı

66
10
PAYLAŞ

Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç, “Bebeklerde ek gıdaya geçişte bebeğin zorlanmaması gerekiyor. İlk olarak kaşıkla püre ve yoğurt gibi gıdalar verilebilir. Daha sonra iyi pişirildikten sonra et ve ciğer de verilebilir ancak bebek beslenmesinde tuzdan uzak durulmalı” dedi.

Bebek beslenmesinde en önemli konu “anne sütü”

Anne sütünün yeterliyse ilk 6 ay sadece anne sütünün verilebileceğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kılıç, “Devam sütü anne sütünün olmadığı zamanlarda ilk 6 ayda eklenebilir. 6 aydan sonra anne sütü yeterliyse bile yanına ek gıda eklenir. Devam sütünün şart olmadığını söyleyen Kılıç, “Ancak anne sütü yeterli değilse mama da verilebilir” şeklinde konuştu.

Sirkülasyon için 2 meme de boşaltılmalı

Annenin iyi beslenmesinin süt oluşumu açısından önemli olduğunun altını çizen Kılıç, “Anne sütü mümkün olduğu kadar, gerekirse son damlasına kadar sağılabilir. Buna rağmen yetmiyorsa bebek beslenmesine mama da eklenebilir” dedi. Anne sütünün gerekirse derin dondurucuda 3 ay saklanabileceğini belirten Kılıç, “Memede süt sirkülasyonunun sağlanması için 2 meme de boşaltılmalı. Meme boşalmazsa süt yapımı için uyarı azalır. Bu nedenle boşaltmakta fayda var. Süt sağıp saklanabilir. Anne sütü buzdolabında 3 gün kalabilir” açıklamasında bulundu. Kılıç boza gibi mayalı içeceklerin sütü arttırabileceğini vurgulayarak annelere bol sıvı tüketmelerini önerdi.

Bebek beslenmesinde tuzdan uzak durulmalı

Bebek beslenmesinin yaşa ve bebeğin kaç aylık olduğuna göre değiştiğini söyleyen Kılıç, “Meyve püresi, sebze püresi ve yoğurtla başlanır. Daha sonra yumurtanın sarısı eklenir. Biraz anne sütü biraz mamayla yumurtanın sarısını ve tam tahıllı güvenilir bir ekmek ufalanarak kaşık maması halinde püre yapılabilir” dedi. Bebek beslenmesinde tuzdan kaçınılması gerektiğini vurgulayan Kılıç, bebe bisküvisinin de önerilmediğinin altını çizdi.

Kıyma, et gibi besinler iyice haşlandıktan sonra verilmeli
Bebeklere ciğer gibi ek gıdaların da verilebildiğini belirten Dr. Mehmet Kılıç, “7 ve 8. aylardan sonra kıyma gibi ürünleri verdiğimiz için ciğer, inek eti, kemik suyu çorbaları tolere edildikten sonra, bebek 8-9 aylıkken verilebilir” dedi. Etlerin bebeğe yedirilmeden önce iyice haşlanması ve ezilmesi gerektiğini söyleyen Kılıç, “Önemli olan etin iyi pişmiş olması çünkü özellikle ciğer mikroorganizmalar açısından bir kaynak. Güvenilir ise çocuğa tavuk ciğeri verilebilir” açıklamasında bulundu.

Bebekler için 12 beslenme önerisi
• Mamanın güvenilir marka olup olmadığına ve bebeğe dokunup dokunmadığına bakılmalı. Bebeğin seveceği ve bebeğe gaz, alerji yapmayan mama bebek için en iyi mamadır.
• Hiç anne sütü yoksa sadece mama ile besleniyorsa ek gıda biraz daha erkene çekilerek 4. ve 5. ay gibi ek gıdaya geçilebilir.
• Bebeklere annelerin en güvendikleri koruyucu ve katkı maddesi içermeyen, taze tuzsuz peynirlerden verilebilir. Süt kesiğinden yapılan lor peyniri de verilebilir. Labne gibi peynirler mecbur kalmadıkça verilmemeli.
• Bebeklere gece maması verilmesi şart değil. Bebek açsa verilir, değilse verilmez.
• Gece maması ve emzirmesi için bebeği uyandırmak gerekmiyor. Kucağa alınıp bebek uykudayken de emzirilebilir. Bebek 2-3 saatte bir uyurken emebilir.
• Biberona alışan bebek tekrar memeye alıştırılabilir. Bunun için her beslenmeden önce anne memesi denenmeli. Biberondan mama emmek kolay, memeden daha zor. Biraz zor da olsa aşılabilir.
• Bebek doymadığında aranır, huzursuzluğu gitmez, her şeyi yeme isteğiyle ağzına götürür. Bu tabii bebeğin kaç aylık olduğuna göre değişir. İlk 6 ayda bebek huzursuz olup ağlayarak bunu belli eder ve sürekli aranır.
• Mama bebeğin yaşına uygun seçmeli. İlk 6 ay için 1 numara mama seçilebilirken, inek sütü alerjisi olan bebekler için özel mamalar seçilmeli.
• Mamalar çocuğa göre seçilmeli.
• Anason çayı bebeklere önerilmez.
• Gece uykusunu uzatmak için bebeklere ek gıda verilmez. Bebek açsa verilir, değilse verilmez.
• Bebeklere genelde büyük, kılçıksız, somon gibi omegası yüksek balıklar verilebilir.

6 aylık bebek beslenmesi
Mevsim sebze-meyve püreleri ve yoğurt verilebilir.

9 aylık bebek beslenmesi
Yumurta, peynir, pekmez, biraz ceviz ezilebilir, yanına muhakkak mama ihtiyacı olur. İlla domates, peynir, zeytin verilecek diye bir kural yok. Bunların yanında meyve de yedirilebilir.

2 yaşındaki çocuk beslenmesi
2 yaş kahvaltısında peynir, yumurta, biraz bal ya da pekmez olabilir. Bunların yanına fındık, ceviz gibi kuruyemiş ya da kuru kayısı, kuru üzüm de konabilir. Kuru yemişler ezilerek verilir. Aksi halde akciğere kaçma riski olabilir. Çocuk istediği kadar domates ve salatalık da yiyebilir. Yumurta omlet ya da haşlanmış şekilde tüketilebilir. Ancak çocuğun sosis, salam gibi işlenmiş gıdalardan uzak durması öneriliyor. Süt ya da meyve suyu da verilmeli.

10 YORUMLAR

  1. Venus Legacy™是第一個,也是唯一一個得到美國食品藥品監督管理局批准,利用4D™技術結合多極射頻(RF)、磁力脈衝、變量脈衝VariPulse™技術(VP)和實時熱力反饋的設備,這使Venus Legacy™能夠提供一個既安全又無痛的療程,並取得理想效果。Venus Legacy™的療程為所有類型的肌膚提供一個100安全和無痛的美容過程,並針對面部、頸部及身體各處,提供以下即時和持久的效果 非手術塑型 減少橙皮紋 減少皺紋 減少皮下脂肪 收緊肌膚

  2. IELLIOS是由歐盟資助倫敦大學細胞重建研究所研究. 採用諾貝爾生理醫學獎科技 , 透過”納米能量電流” 以最親膚與迅速導入的方式 , 利用電腦化系統去令皮膚再生 , 令皮膚組織在無創傷的情況下自然更新及收緊 . 這治療是無創無痛的 . 完成治療後亦沒有傷口 . 我們是香港第一引入IELLIOS的機構 , 醫生會根據客人不同情況去為你設計不同的組合 .在外國IELLIOS受到很多荷里活明星, 歌手以至政客的追棒 , Madonna的facialist kate somer -field就常用IELLIOS為她護理肌膚 , 令52歲的她肌膚輪廓均保持於30歲的狀態. IELLIOS的訊號技術,採用心臟起博起原理,活躍無法正常運作的心臟細胞。訊號技術可活化及修復愛損皮膚,透過傳送訊號,激活靜止的細胞。IELLIOS的訊號技術給予細胞指令,引發細胞再次生長,令肌膚重回年輕。

  3. Bryan Oviedo looked as if he’d miss the rest of the season and the World Cup after suffering a horrific leg break last month. How has he managed this? Birthday boy Oviedo back on the bike after breaking leg just THREE WEEKS AGO

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here