Ana sayfa SEKTÖR Zade Vitaş Ar-Ge merkezleri uzman hekim ve diyetisyenleri ağırladı

Zade Vitaş Ar-Ge merkezleri uzman hekim ve diyetisyenleri ağırladı

1987
0
PAYLAŞ

Helvacızade Grubu Türkiye’nin dört bir yanından gelen dünyaca ünlü GAPS Diyeti&Tedavisinin alanında uzman hekim ve diyetisyenler, 1-3 Aralık 2017 tarihlerinde Konya’da ağırlandı. Aynı zamanda 5. Geleneksel Gaps Danışmanları Bilgi  Paylaşım Toplantısı’nın da gerçekleştirileceği program kapsamında, Zade Bitkisel Yağ Rafinasyon Tesisleri, Zade Vital İlaç Üretim Tesisleri, Türkiye’nin doğal sağlık desteği ürünleri alanındaki ilk Ar-G Merkezi olan Zade&Zade Vital İbn-i Sina Ar-Ge Merkezi ve Doğal Ürünler Araştırma Uygulama Merkezi DÜAMER’i ziyaret eden konuklar, GAPS tedavisinde çok önemli bir yeri olan Zade Vital ürünleri hakkında detaylı bilgi aldı.

Toplum sağlığının korunması ve tedavisi gibi çok zor ve önemli olan görevlerini özveri ile yerine getiren GAPS (Gut And Psychology / Physiology Syndrome – Bağırsak ve Psikoloji / Fizyoloji Sendromu) Diyeti & Tedavisi alanında uzman hekim ve diyetisyenlerden oluşan 130 kişilik sağlık grubu, 1-3 Aralık tarihlerinde Helvacızade Grubu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek eğitim programına katılarak, Zade ve Zade Vital Tesisleri’ni ziyaret etti.  Soğuk Pres yöntemiyle üretilen doğal yağların önemli bir yer tuttuğu GAPS diyetinde, programa katılan tüm sağlık mensupları, Türkiye’nin ilk sağlıklı yaşam markası olarak bu alanda GMP standartlarında üretim yapan ve Combo, FixMix serileri ile yenilikçi ürünlere imza atan Zade Vital’in Ar-Ge ve Ür-Ge çalışmalarını yakından izleme fırsatına sahip oldu.

Programın açılışında, Helvacızade Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Kadir Taha Büyükhelvacıgil, Zade Vital Kurumsal İletişim ve Pazarlama İletişimi Müdürü Hanzade Tulan ve GAPS Danışman Doktoru  Asuman Kaplan Algın basın mensupları ile bir araya gelerek organizasyon hakkında açıklamalarda bulundu.

Zade Vital Türkiye, Uluslararası Satış & Pazarlama ve İş Geliştirme Müdürü Kadir Taha Büyükhelvacıgil; tüm konuklara hoş geldiniz diyerek, 1991 yılından itibaren gerçekleştirdikleri üniversite & sanayi işbirliklerinin toplum sağlığına fayda sağlayacak pek çok hizmet ve ürüne dönüştüğünü ifade etti. Grubun 2017 yılında gıda alanında başlattığı yeni üretim yatırımına da değinen Kadir Taha Büyükhelvacıgil, Zade Bitkisel Yağ Rafinasyon Tesisleri’nin günlük 400 ton olan kapasitesinin yaklaşık 1200 tona yükseleceğini ve mevcut dolum, ambalajlama üretim kapasitesinin de 3 katına çıkacağını belirtti. Büyükhelvacıgil yeni yatırım kapsamında tüm üretim aşamalarının Endüstri 4.0 standartları doğrultusunda planlandığını vurguladı. Sözlerini grubun sağlık alanındaki çalışmalarıyla devam ettiren Taha Büyükhelvacıgil, doğal ürünler başta olmak üzere, besin takviyesi, ilaç ve gıda alanlarında yeni ürün çalışmaların hızla devam ettiğini belirtti. Türkiye’nin Sağlık

Bakanlığı beşeri tıbbi ürün ruhsatına sahip ilk geleneksel bitkisel tıbbi ürünü ruhsatını Helvacızade’nin almasının ardından, 3 yeni ürün ruhsatı ile Konya’da sağlık alanında pek çok İLK’in gerçekleştiğini paylaştı. Zade Vital’in Pazar durumu hakkında da bilgiler aktaran Büyükhelvacıgil; Zade Vital’in her yıl çok hızlı bir ivme ile büyüyerek Türkiye’nin ilaç dışı kategorisinde 17. Şirket haline geldiğini söyledi. 2017 yılı itibari ile Zade Vital ürün gruplarının 130 farklı ürün, 530 farklı forma ulaştığının altını çizen Büyükhelvacıgil, Türkiye’deki 24.406 (28.01.2013/TÜİK) eczanenin 15.790’nına doğrudan erişim sağlandığını ve Türkiye’nin dört bir yanına penetrasyonun sağlandığını söyledi. Zade Vital’in şu anda dünya genelinde 10 ülkeye ihraç edildiğini paylaşan Taha Büyükhelvacıgil, 2017 yılında ABD Chicago’da faaliyete giren Zade Global Inc ile Zade Vital’in ABD pazarına girmeye hazırlandığını söyledi.

Zade Vital Kurumsal İletişim ve Pazarlama İletişimi Müdürü Hanzade Tulan, Helvacızade Grubu’nun Ar-Ge çalışmalarına iki Ar-Ge merkezi ile devam ettiğini söyledi. İbn-i Sina Ar-Ge Merkezi’nin Türkiye’nin doğal sağlık ürünleri alanındaki ilk Ar-Ge Merkezi olduğunu sözlerine ekleyen Tulan, yüksek teknolojili Ar-Ge alt yapısının  Japonya, Hollanda, İsviçre, Almanya, Kore, İtalya ve İngiltere’den gelen cihazlarla sağlandığını söyledi. Yeni ürün geliştirme çalışmalarında öncelikle ülkemizde yetişen bitki ve tohumlara odaklandıklarını önemle vurgulayan Tulan, her yıl 20 ürünün katma değeri yüksek sağlık ürünü haline getirildiğini belirtti. Hanzade Tulan sözlerine  Zade Vital’in yenilikçi pazarlama faaliyetlerine değinerek son verdi.

GAPS Danışman Doktoru  Asuman Kaplan Algın, 5. Geleneksel Gaps Danışmanları Bilgi  Paylaşım Toplantısı’nın, Helvacızade’nin büyük desteği ile Konya’da gerçekleştirilmekte olduğunu aktardı. Ciddi bir toplum sağlığı olan ve çoğu kişinin çaresiz sandığı psikolojik/psikiyatrik ve fizyolojik  pek çok hastalığın (otizm, epilepsi, şizofreni, depresyon, anksiyete, akne, allerjiler, anemi, saç dökülmesi, kronik yorgunluk, migren, PMS-regl problemleri, Romatoid artrit, uyku ve tiroid problemleri gibi) nedeninin hasarlı, geçirgen bağırsak duvarı ve anormal bağırsak florası nedeniyle beynin ve bedenin toksinlenmesi olduğunu belirten Dr. Asuman Kaplan Algın, bağırsak mikrobiyatasının GAPS Doğal tedavisiyle iyileşmesi sonucunda, beyin ve bedenin toksin yükünün etkisinden kurtulduğunu, böylece bağırsak kaynaklı hastalıkların tamamen iyileştiğini sözlerine ekledi. GAPS diyetinin öncelikli amacının tamamen, bağırsakların ve sindirim sisteminin sağlığına yönelik olduğunu özetleyen Dr. Asuman Kaplan Algın, Soğuk Pres yöntemi ile %100 doğal olarak üretilen ve Uluslararası GMP standartlarında üretilen Zade Vital bitkisel ürünlerinin, Zade Vital Omega 3 balık yağlarının ve Zade Vital Curcumin Forte ve Arı sütü gibi yenilikçi ürünlerin GAPS tedavisinde büyük fayda sağladığını ve sağlık mensupları tarafından güvenle tercih edildiğini belirterek sözlerini tamamladı.

Ziyaret kapsamında konuklar, Konya mutfağının eşsiz lezzetleriyle de tanışma fırsatı bulurken Mevlana Semazen gösterilerini de izledi.