Ana sayfa SAĞLIK Çocuklar için kış mevsimi bronşiolit mevsimi!

Çocuklar için kış mevsimi bronşiolit mevsimi!

93
9
PAYLAŞ

Okan Üniversitesi Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Lale Pulat Seren, ‘’Bronşiolit; hastaneye yatacak kadar nefes darlığına sebep olması, tekrarlama riskinin oluşu nedeniyle aileleri endişelendiren bir hastalıktır. Özellikle kış aylarında görülür; akciğerlerin küçük havayolları olan bronşiollerde tıkanıklığa neden olan iltihabi bir durumdur.  Bronşiolitin sebebi çoğu zaman virüslerdir. Hastaların yüzde 50’sinde etken respiratuar sinsityal virüstür (RSV). Bunu rinovirus, parainfluenza, grip virüsü ve adenovirüs izler. Görüldüğü yaş grubu özellikle bir yaş altı bebeklerdir. Bu yaş grubunda hastaneye yatışların en sık nedenidir. Hastalığın daha çok küçük çocuklarda görülmesinin sebebi; küçük çocuk ve bebeklerin bronşlarının çapının dar ve bronşları çevreleyen kıkırdak halkaların yumuşak olmasıdır. Bu nedenle hava yolları daha kolay tıkanır. Bronşioller bu virüslerle iltihaplandıklarında duvarları şişer ve içlerinde de salgılar birikir; havanın akciğerlere girmesi ve çıkması zorlaşır. Çünkü bronşiollerin görevi akciğerlerde hava akışını kontrol etmektir. Enfekte olduklarında oksijen akışı bozulur.’’ dedi.

Bronşiolit her mevsimde görülebilirse de en sık kış aylarında ve özellikle Ekim ile Mayıs ayları arasında görülmektedir. Yrd. Doç. Dr. Lale Pulat Seren, ‘’Bazı risk faktörleri hastalığın görülmesini kolaylaştırır. Bu risk faktörleri arasında erken doğum öyküsü, doğuştan kalp ve akciğer sorunu bulunan bebekler, 6 aydan küçük bebekler, anne sütü ile beslenmeyenler, pasif sigara dumanına maruz kalanlar, kalabalık aileler, kreşte bakım görenler ve okula giden kardeşi olanlar sayılabilir.’’ dedi.

Dr. Seren, ‘’Hastaların yüzde 90’ının ailesinde gribal bir enfeksiyon hikayesi mevcuttur. Bulaşıcılık virüslerin hasta kişilerin aksırmaları, konuşmaları ve öksürmeleri sırasında havaya karışarak solunum yoluyla bulaşır.  Ancak vücut salgılarıyla kirlenmiş el ile de bulaşabilir. Kirli yüzeylerde virüs 8 saate kadar canlı kalabilmektedir. Anneden geçen antikorlar ilk 6 ayda bebeği koruyabildiğinden anne sütü akut bronşiolitten bebeği korur.

Belirtilere dikkat!

Kuluçka dönemi 7-10 gün arasındadır. Bronşiolit, tıpkı soğuk algınlığı gibi burun akıntısı, hafif öksürük, burun tıkanıklığıyla başlar. Ateş normaldir veya hafif yükselmiş olabilir. Birkaç gün içerisinde öksürük şiddetlenir ve hırıltılı solunum ortaya çıkar. Hastalıkla beraber beslenme ve sıvı alımı azalabilir. Beslenme bozukluğu ve yetersiz sıvı tüketimi nedeniyle bebeklerde hastaneye yatırılarak izlem gerekebilir.

Bronşiolitin özgün bir tedavisi yoktur!

Akut bronşiyolit tanısı tamamen klinik bulgulara dayanır. Özel bir laboratuvar testi yoktur.

Tedavide antibiyotiklerin yeri bulunmamaktadır. Çocuğun burnunun açık tutulması çok önemlidir. Burun salgılarının koyulaşmasına engel olmak için sık sık tuzlu sulu burun damlaları yararlıdır. Beslenmesine de dikkat edilmeli, beslenme normal zamanlardan daha yorucu olduğu için az miktarlarda ama sık aralıklarla beslenmeli, öksürük nöbetlerini azaltacağından başta anne sütü başta olmak üzere bol sıvı alımı için teşvik edilmelidir. Öksürük, havayollarını temizlemeye yarayan güzel bir reflekstir. Öksürüğü baskılayan şuruplar salgıların koyulaşmasına ve hastalığın ilerlemesine neden olabileceğinden bronşiolitte bu ilaçlar kullanılmaz.’’ Açıklamasını yaptı.

Bunlara dikkat!

Yrd. Doç. Dr. Lale Pulat Seren, ‘’Esas korunmada genel enfeksiyon önlemleri, ellerin sık yıkanması, çevre hijyeninin temini, gerekirse hasta kişinin maske kullanması, hasta çocukların okula gönderilmemesi, anne sütü ile beslenmenin desteklenmesi, pasif sigara içiciliğinin önlenmesi temel adımlardır.

Dikkat! Nefes alıp vermesi sıklaştığı ve zorlaştığında, hırıltı şiddetlendiğinde, sakinken dakikada 60’ın üstünde nefes alıp verdiğinde MUTLAKA Doktorunuza Başvurmalısınız…’’ dedi.

9 YORUMLAR

  1. CO2激光(CO2 laser / 二氧化碳激光)的波長是10600nm,照射到皮膚上會被皮膚的水份吸收,瞬間將皮膚有問題的組織氣化。CO2激光可以用來消除各種皮膚問題包括疣、癦、痣、脂溢性角化、粉刺和汗管瘤等。當治療後,您的皮膚需要5至10天時間復原。期間保持傷口清潔便可。優點:CO2激光所切割的深度比刮除術較深,亦較精準。可以處理較深層的皮膚問題,例如去除癦、油脂粒、肉粒、疣、珍珠疣、角質增生等。其復原亦較快,減少留下疤痕的機會。它最大的優點在於,能夠進一步減少激光治療過程當中的熱損傷反應,提升了激光治療的安全性,治療過程中幾乎沒有疼痛感

  2. Venus Legacy™是第一個,也是唯一一個得到美國食品藥品監督管理局批准,利用4D™技術結合多極射頻(RF)、磁力脈衝、變量脈衝VariPulse™技術(VP)和實時熱力反饋的設備,這使Venus Legacy™能夠提供一個既安全又無痛的療程,並取得理想效果。Venus Legacy™的療程為所有類型的肌膚提供一個100安全和無痛的美容過程,並針對面部、頸部及身體各處,提供以下即時和持久的效果 非手術塑型 減少橙皮紋 減少皺紋 減少皮下脂肪 收緊肌膚

  3. 想練出蜜桃臀不可只靠深蹲!這兩個提臀運動你要懂 Marie Claire (HK) Edition 很多長期要留在辦公室、又沒運動習慣的女生,都會有屁股扁平以及下垂的問題,穿起比基尼時頓時自信心驟降。想擁有網孔紅蜜桃翹臀,就得開始運動養成,除了深蹲以外,以下兩個基本的動作都可以運用到臀部、股四頭肌、

  4. 有關疤痕整形、疤痕手術、修疤、雷射除疤、切除後縫合、皮下切開法、Z-成形術、W-成形術、幾何圖形切除、z-plasty、 w-plasty。

  5. 小S:「强求,反而辛苦」!10條助你渡過困難的小S金句 Marie Claire (HK) Edition 有時候,有什麼想不通,與其睇運程看風水,不如聽小S姐說,一定錯不了。 論愛情: (女生)不需要追求跟你的男人有聊不完的話!男人就是男人,能在寒風中緊緊抓着他的手臂,就是

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here