Ana sayfa Manşet Dış genital bölge hijyeninde en önemli konu, yanlış temizlenme alışkanlıklarıdır

Dış genital bölge hijyeninde en önemli konu, yanlış temizlenme alışkanlıklarıdır

52
0
PAYLAŞ

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Operatör Dr. Banu Çiftçi ile kadınlar için çok önemli olan fakat üzerine çok fazla düşülmeyen genital bölge hijyeni hakkında konuştuk.

“Her kadın bir çiçektir” kadınların ne kadar hassas olduğunu çok güzel ifade ediyor. Kadınlar, aynı çiçekler gibi özel bir bakım ister yoksa solar, gider. İşte bu hassasiyet vücudumuzun her bir bölgesi için geçerli. Fakat kadınların mahremiyet dürtüsü ya da bilgi yetesizlikleri bazı konularda yeterince hassasiyet gösterememesine neden oluyor. Evet, genital bölge temizliği ve bu bölgedeki hassas denge maalesef gözardı edilebiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Operatör Dr. Banu Çiftçi bizlerle konu hakkında çok önemli bilgiler paylaştı.

Genital bölge ile ilgili en sık karşılaşılan şikayetler nelerdir ve bu şikayetler nasıl ortadan kaldırılabilir?

Kadın hastalıkları ve doğum polikliniğimize gelen hastalarımızın oldukça önemli bir kısmı, akıntı, yanma, koku, kaşıntı gibi genital bölgeyi ilgilendiren şikayetlerle başvurur. Genital bölgedeki bu tür belirtilerin sebebi büyük oranda, genital enfeksiyonlardır. Nadiren de alerjik durumlar, dermatit gibi enfeksiyon dışı sebeplerle karşılaşırız.
Genital enfeksiyonları ikiye ayırabiliriz. Birincisi vajinal floranın bozulması sonucu oluşan enfeksiyonlar, ikincisi cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır.
Vajinal floranın bozulması sonucu olarak oluşan genital enfeksiyonlara çok daha sık rastlarız. Burada sebep; dışarıdan alınan bir mikroorganizma değil, vajinanın doğal bakteri ortamının ve dengesinin bozulmasıdır. Vajinal floranın laktik asit üreten yararlı bakterileri azalınca, vajinanın pH değeri değişerek, asiditesini kaybeder ve fırsatçı mikroorganizmalar sayıca çoğalarak, genital bölgede, akıntı, kaşıntı, yanma ve kokuya sebep olur. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlarsa belirti, bulgu olarak daha farklıdır ve tanı konup enfeksiyonun türüne göre partnerle beraber tedavi edilirler. Tedavi kadar önemli olan diğer bir konuysa, kondom gibi yöntemler kullanarak, cinsel yolla bulaşan bu enfeksiyonlardan korunmadır. Dolayısıyla, genital bölgedeki bu şikayetleri önlemede birinci basamak, vajinal floranın dengesini ve asiditesini korumaktır. Vajinal florayı koruyabilmek için genital temizlik ve bakımın doğru yapılması, hava almayan iç çamaşırlarını kullanmaktan uzak durulması gibi önlemler alınmalıdır.


Genital bölgenin yapısında bulunan laktik asit neden bu kadar önemlidir?

Vajen florasında bulunan laktobasil adı verilen bakteriler, glikojeni laktik aside çevirerek, vajina pH’ının vücudumuza göre daha düşük tutulmasını sağlarlar. (3.8- 4.5 pH aralığında)
Bu basiller, laktik asit üreterek, vajinanın asidik ortamını sağlarlar. Bu sayede, zararlı mikroorganizmaları vücudumuza girişine engel oldukları gibi vajinal floradaki diğer bakterilerin sınırlı bir oranda tutulmasını sağlarlar.

Vajinal floranın dengesi nasıl korunur?

Vajinal floranın dengesini korumada önemli olan, laktik asit üreten yararlı bakterilerin vajinadaki diğer mikroorganizmalarla sayıca denge halinin korunmasıdır. Bunun için de bu yararlı bakterileri öldürebilecek, gereksiz antibiyotik kullanımının önüne geçilmelidir. Yine vajinanın asidik ortamını korumak adına, genital bölgenin laktik asit seviyesini düşürüp pH değerini yükseltecek durumlardan kaçınmak gerekir. Örneğin, dış genital bölgenin temizliğinde sabun ve yüksek pH’lı duş jelleri kullanmak gibi. Yine hava almayan, sentetik iç çamaşırları, çok sıkı pantolonlar giyilmesi, vajinal florayı bozup istenmeyen bakterilerin çok sevdiği nemli üreme ortamını oluşturarak genital enfeksiyonlara yatkınlık yaratacaktır.

Dış genital bölge hijyeninde nelerden kaçınılmalıdır?

Dış genital bölge hijyeninde en önemli konu yanlış temizlenme alışkanlıklarıdır. Daha çocukluk döneminde verilmesi gereken bu eğitimde, kız çocuklarına, tuvalet sonrası, genital bölgeden makata doğru temizlenme alışkanlığı kazandırılmalıdır. Tam tersi arkadan öne yapılacak bir genital temizlik, anüsteki bakterilerin, genital bölge ve idrar yollarına taşıyarak genital ve üriner sistem enfeksiyonlarına zemin hazırlayacaktır.
Yine toplumumuzda sık olan, vajinal duştan kaçınılmalıdır. Vajinanın içerisine parmağını ilerleterek ya da tazyikli suyla vajinanın içine ulaşılarak, temizleme çabasına vajinal duş diyoruz. Bu yanlış uygulama, vajinanın doğal florasını bozarak, genital enfeksiyonlara sebep olur.


Dış genital bölge şikayetleri en çok hangi durumlarda yaşanır?

Doğurganlık çağındaki kadınlarda, dış genital bölgede akıntı, yanma, koku, kaşıntı gibi şikayetlere yılda bir iki defa rastlayabiliyoruz. Ancak vücudun hormonal dengesinin değiştiği hamilelik, adet öncesi dönem, menapoz gibi zamanlarda daha sık görüyoruz. Örneğin; menapoz döneminde, östrojen eksikliği nedeniyle vajina duvarında atrofi dediğimiz incelme, genital ve üriner sistem enfeksiyolarında artışa neden olur.
Spor sonrası, nemli ve terli kalınması, duş alınmayıp, iç çamaşırı değiştirilmemesi gibi durumlar da vajinal florayı bozar. Yine yüzme sonrası, duş alınamayıp, ıslak mayoyla oturulması da havuzdaki klorun, vajinal florayı bozmasına neden olur.
Ayrıca vücutta herhangi bir enfeksiyon nedeniyle, antibiyotik kullanıldığında, vajinadaki laktobasiller de öleceğinden, vajinanın asit ortamı bozulur ve genital şikayetler görülür. Örneğin farenjit nedeniyle alınan bir antibiyotik, bu sebeple yan etki olarak mantar enfeksiyonuna, kaşıntıya neden olabilir.
Yine genital şikayetlere, vajinal flora değişebileceğinden cinsel ilişki sonrası ve adet dönemlerinde daha sık rastlanır.

Dış genital bölge için neden özel ürünler kullanılmalı?

Dış genital bölgenin hijyeni, diğer tüm vücut hijyeninden farklılık gösterir. Vücuda göre daha asidik bir ortam olduğundan, vücut temizliğinde kullanılan, sabun, duş jeli, şampuan gibi ürünler, buradaki asidik ortamı ve bunun sonucu olarak vajinal florayı bozabilirler. O nedenle, vajen pH’ı ile uyumlu, genital bölgeye özel ürünler tercih edilmelidir. Dış genital bölge temizliği için önerdiğimiz özel ürünlerin pH’ı 3.8-4.5 arasındadır.


Hamilelik döneminde intim yıkama ürünleri kullanılabilir mi?

Hamilelik dönemi, hormonal değişim nedeniyle vajinanın asit ortamının bozulabildiği bir dönemdir. O nedenle genital şikayetlere daha sık rastlarız. Bu nedenle hamilelik döneminde genital hijyene daha fazla önem verilmeli ve vajen asiditesini koruyacak, genital bölgeye özel, düşük pH içerikli ürünler tercih edilmelidir. Bu ürünlerin anne adayı ya da anne karnındaki bebeğe bir zararı yoktur. Tam tersi, erken doğuma yol açabilecek genital enfeksiyonları önlemede etkilidir.

İyi bir intim yıkama ürünü hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Dış genital bölge temizliği için önerdiğimiz özel ürünler, vajen pHı ile uyumlu olmalıdır. Bu pH aralığı da 3.8 -4.5 arasındadır. Tahrişe sebep olabilecek maddeler içermemeli, alerjen olmamalıdır. Doğal laktik asit içermeli, hafif bir temizleme etkisi olmalı ve kolay durulanmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here