Ana sayfa ANNE ve BEBEK Okulda Diyabet Programı yoluna devam ediyor

Okulda Diyabet Programı yoluna devam ediyor

257
67
PAYLAŞ

Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği’nin işbirliği, Sanofi Türkiye’nin de yedi yıldır koşulsuz desteğiyle hayata geçirilen ‘Okulda Diyabet’ programı kapsamında bilinçlendirme konferanslarının 2.’si Adana’da yapıldı. Konferansı çok sayıda öğrenci, veli ve öğretmen dinledi, interaktif olarak uzmanlar soruları yanıtladı.

İlk olarak 2010 yılında çocuklarda diyabet konusunda farkındalık yaratmak için hayata geçirilen ‘Okulda Diyabet Programı’ ile bugüne kadar 25 bin okulda, 7,5 milyon öğrenciye,  585 bin öğretmene ve 581 bin veliye ulaşıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği’nin işbirliği, Sanofi Türkiye’nin de yedi yıldır koşulsuz desteğiyle sürdürülen ‘Okulda Diyabet Programı’ kapsamında Adana Sheraton Otel’de bir konferans gerçekleştirildi.

Özellikle çocuklarda görülen Tip 1 diyabet konusunda farkındalık oluşturmak için yapılan konferans, Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Bilgin Yüksel’in açılış konuşmasıyla başladı. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerin de katıldığı toplantıda ayrıca, Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Başkanı Prof. Dr. Feyza Darendeliler ile Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Okulda Diyabet Programı Koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Hatun ‘Çocuklarda Diyabet ve Okulda Diyabet Bakımı’ hakkında bilgiler verdi. Toplantı kapsamında Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli ‘Tip 1 Diyabetli Bir Endokrinoloğun Yaşam Deneyimlerini ve Önerilerini’ paylaşarak konuyla ilgili bir belgesel gösterimi de yaptı. Aynı zamanda Tip 1 diyabetli öğrencilerin farklı aktiviteleri ile de katılımcılar oldukça keyifli anlar geçirdi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji Bilim Dalı’ndan Prof. Dr. Bilgin Yüksel, “7 yıl önce başlattığımız bu proje ile milyonlarca çocuğa, ailesine, öğretmenlere ve uzman hekime ulaştık. Özellikle çocuklarda görülen Tip 1 diyabette bilgili ve bilinçli olmak çok önemli.  Bu proje sayesinde diyabetlilerin hayatına dokunarak milyonlarca insanın sağlık yolculuğunda yanlarında olmanın mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz” dedi.

Proje kapsamında belirlenen illerde konferansların düzenlendiğini kaydeden Yüksel, geçen yıl Gaziantep’te kalabalık bir öğrenci, veli, öğretmen ve hekim grubuyla buluşulduğunu belirtti. 2017 yılının ilk toplantısının bugün Adana’da yapıldığını vurgulayan Yüksel yılın ikinci yarısında Samsunlular ’la buluşacaklarını söyledi.

18 bin civarında Tip 1’li hasta olduğu tahmin ediliyor

Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Okulda Diyabet Programı Koordinatörü Prof. Dr. Şükrü Hatun, Tip 1 diyabetli çocukların tedavisinde kan şekerinin yakın takibi ve uygun şekilde insülin tedavisinin önemli olduğunu söyledi. Diyabetin çoğunlukla erişkin hastalığı olarak bilinmesine rağmen, çocuklarda da sıklıkla görülebildiğini belirten Hatun, “Diyabetli çocukların kendi yaşıtlarından farklı sorunları vardır. Çocuklarda görülen diyabet yakın takip gerektirdiği için bu çocuklarla 7 gün 24 saat ilgilenmek gerekir. Diyabetli çocuklar günde 4 kez kan şekerlerine bakarlar ve buna göre günde 4 kez insülin enjeksiyonu yaparlar. Gündüz zamanlarının çoğunu okulda geçiren diyabetli çocukların yaşadıkları sıkıntıları hafifletmeye destek olmak hedefiyle 2010 yılında; Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği’nin işbirliği ve Sanofi’nin koşulsuz desteği ile ‘Okulda Diyabet Programı’nı’ kurguladık. Bu program sayesinde bugüne kadar 25 bin okulda, yaklaşık 7,5 milyon öğrenciye ulaştık. Öğrencilerin yanı sıra öğretmenlerin, velilerin gündemine diyabet ve Tip 1 konusunu soktuk. Çünkü ülkemizde çoğu okul çağında olan 18 bin civarında Tip 1 diyabetli çocuğun olduğu tahmin ediliyor ve ne yazık ki rakamlar çok yüksek ve gün geçtikçe de yükseliyor” dedi.

Tip 1’li çocukların takibinin diyabet hastalığı yönetiminde çok önemli olduğunu vurgulayan Hatun, “Bu nedenle okul saatlerinde kan şekeri bakılması çok önemlidir. Bu noktada veliler kadar öğretmenler, okul yöneticileri, okul hemşiresi hatta personeli de diyabet ve etkileri konusunda bilgili ve bilinçli olması gerekmektedir. Bu bilinç ve bilgiler sayesinde diyabetli çocuğun hayatı kolaylaşacak ve okulda oluşabilecek ağır hipoglisemi diyabetik ketoasidoz gibi sıkıntılar da yaşanmayacaktır” diye konuştu.

Prof. Dr. Şükrü Hatun, ‘Okulda Diyabet Programı’nın Türkiye’de şimdiye kadar çocuklara yönelik yapılmış tek ve en geniş kapsamlı diyabet farkındalık programı olduğuna dikkat çekti. Hatun, programın amaçları hakkında şunları söyledi “Bu programın üç temel amacı var: Birincisi; Tip 1 diyabet konusunda okul çağındaki çocuklar, veliler ve öğretmenlerde farkındalık yaratmak ve diyabetik ketoasidoz sıklığını azaltmak. İkincisi; okul çağındaki diyabetli çocukların bakımlarını güçlendirmek ve sorunlarını çözmek, üçüncüsü de okul çağındaki çocuklarda sağlıklı beslenme tutumu oluşturmaktır.”

Diyabette erken teşhis çok önemli

Diyabetin ciddiye alınması gerektiğine vurgu yapan Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Derneği Başkanı Prof. Dr. Feyza Darendeliler, Türkiye’de Tip 1’li çocukların bakımının tamamen çocuğa ve ailesine bırakıldığını söyledi. ‘Okulda Diyabet Programı’ sayesinde çok yol kat edildiğini belirten Darendeliler, “Diyabetli çocukların okul yaşamları boyunca sağlıklarının korunması ve kendilerini güvende hissetmeleri için öğretmenlerin aileler ile yakın işbirliğine ihtiyaç var. Öte yandan bu tip rahatsızlıklarda tanının erken yapılması ve tedaviye gecikmeden başlanması çok önemli. Bunun için de günlerinin önemli bir bölümünü geçirdikleri okulda öğretmenlerinin diyabet hakkında bilgili ve bilinçli olması ve diyabetli çocuklara destek olması yaşam kalitelerini artıracaktır” dedi.

Diyabetli çocukların tedavilerini kesintisiz sürmesinin yanı sıra kendi akranları gibi bütün okul aktivitelerine katılmaları için öğretmenlerin bilgili ve bilinçli olması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Darendeliler şu bilgileri verdi: “Diyabetli çocuk ve gençlerin beden eğitim dersleri ve okul gezilerine katılmasında hiçbir sakınca yoktur. Tam tersine egzersiz, kan şekerlerinin daha normal ve düzenli olmasını sağlar. Ayrıca diyabetliler diğer yaşıtları gibi her türlü aktiviteye katılabilir. Diyabetli olmak, tedavinin gerekleri yerine getirildiğinde hemen hiçbir şeye engel değildir.”

İkincisi düzenlenen Okulda Diyabet Programı farkındalık konferansında kendisi de Diyabetli olan Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli deneyimlerini ve önerilerini katılımcılarla paylaşırken diyabetli bir doktor olarak diyabetin iyi yönetildiğinde her bir birey gibi hayatımızın en iyi şekilde sürdürebileceğini vurguladı.

Sanofi ‘Okulda Diyabet Programı’ ile diyabetlilerin hayatına dokunmayı sürdürüyor

Sanofi, diyabet alanında 90 yılı aşkın süredir yenilikçi ürünler ve tedavi yöntemleri ile hastaların günlük yaşamlarını iyileştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. ‘Okulda Diyabet Programı’na başladığından bu yana koşulsuz desteğini sürdüren Sanofi Türkiye, bu programla 2013 yılında uluslararası alanda en prestijli ödüllerden biri olarak kabul edilen Peer Awards kapsamında En İyi Etki (Impact) kategorisinde Jüri Özel Ödülü’ne layık görüldü. Ödül; ‘Okulda Diyabet Programı’nın hedef kitle üzerinde yarattığı büyük etki ve Türkiye’nin, Sanofi, Devlet ve STK işbirliğiyle ülke çapında çocuklarda diyabetle mücadele yürüten ilk ülke olması ile yer aldı. Ayrıca Okulda Diyabet Programı Sanofi’nin diğer faaliyet gösterdiği ülkelerde de en iyi uygulamalardan biri olarak konumlanırken başka ülkelere de örnek proje olarak ihraç edildi.

67 YORUMLAR

 1. 我們彩用國際及美國食品及藥物管理局FDA認可的CO2 激光儀 Lutronics® Spectra SPR, 具安全性, 準確度高 . 二氧化碳激光可安全地去除皮膚上的癦痣、肉粒、疣、老人斑等問題。此激光的幼細光束可準確及直接地將要去除的組織氧化,過程快捷,傷口細小及乾淨,對周圍的皮膚傷害減至最少。一般1-2次就可永久去除。

 2. Sculptra 含有由含有源於植物果酸的 PLLA 聚左乳酸(poly-L-lactic acid),它能促進天然膠原蛋白大量增生,令容顏重現年輕,一個療程的效果能持續逾2年。Sculptra 乃全球唯一獲美國食物及藥物管理局(美國FDA)認可的PLLA聚左乳酸美容品牌。Sculptra 塑然雅會被人體自然分解吸收,同時促進天然膠原蛋白再生1。療程效果可以漸進地給你更富清新朝氣的容頻,效果自然,更不會影響面部表情。SCULPTRA 塑然雅 Sculptra 由含有源於植物果酸的PLLA聚左乳酸(poly-L-lactic acid),它可以被新陳代謝成二氧化碳及水,最終自體內排出。PLLA聚左乳酸早已被廣泛應用於醫療用品超過30年,自2009年起 Sculptra 及全球唯一獲美國FDA認可的PLLA聚左乳酸美容醫學品牌。Sculptra ® 塑然雅能促進天然膠原蛋白大量增生1,改善皺紋,令容顏重現年輕。全球唯一獲美國FDA認可PLLA聚左乳酸。臨床研究證實於3個月間,肌膚的膠原蛋白密度 顯著增加67%2。療程效果能持續愈2年3。主要成份PLLA聚左乳酸源於植物果酸,醫學界廣泛使用超過30年。

 3. 由於公屋、居屋只有在第一次的樓宇買賣時,才有銀行做按揭。所以當閣下想有第二次按揭時便會感到不知所措。深明居屋業主所需,所以為各公屋、居屋業主設定「業主貸款」。對象 :未補地價之公屋、居屋業主 貸款詳情 : 即批最高$1,000,000.00 可選擇息本攤分,以用作長線或綜合債項之需要 或淨息短期供款,以應付短暫週轉所需 自訂還款期,隨時借隨時還 所需文件 :只需身份證 水、電、煤單 差餉單

 4. CLINIQUE 倩碧線上購物官網。瀏覽Clinique倩碧官方網站,了解更多線上購物、護膚、彩粧、香氛及禮品詳情。通過過敏性測試,百分百不含香料。

 5. 【秋冬護理】橄欖油不油 shedates x PAUL & JOE「地中海」護膚之旅 – Katerina的花俏部落格 •Beauty •Fashion •Lifestyle 【秋冬護理】橄欖油不油 shedates x PAUL & JOE「地中海」護膚之旅, Katerina的花俏部落格 •Beauty •Fashion •Lifestyle: 【秋冬護理】橄欖油不油 shedates x PAUL & JOE「地中海」護膚之旅, Katerina的花俏部落格 •Beauty •Fashion •Lifestyle

 6. This website is commonly a walk-through you will find the facts it appropriate you relating to this and don at know who have to. Glimpse right here, and you can undoubtedly find out it.

 7. My brother recommended I might like this website. He was entirely right. This post truly made my day. You cann at imagine simply how much time I had spent for this information! Thanks!

 8. I’а†ve read some just right stuff here. Certainly worth bookmarking for revisiting. I surprise how so much attempt you put to make the sort of excellent informative website.

 9. Normally I do not learn article on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to try and do it! Your writing style has been surprised me. Thank you, quite nice post.

 10. That is a good tip particularly to those new to the blogosphere. Simple but very accurate information Thanks for sharing this one. A must read post!

 11. This is really interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your rss feed and look forward to seeking more of your wonderful post. Also, I ave shared your website in my social networks!

 12. This is very interesting, You are a very skilled blogger. I ave joined your feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I have shared your web site in my social networks!

 13. Wow, wonderful weblog structure! How lengthy have you ever been running a blog for? you made blogging glance easy. The whole look of your site is fantastic, let alone the content!

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here