Ana sayfa SEKTÖR Eczacıların buluşma platformu PharmaClass III, üç gün boyunca pek çok konuyu mercek...

Eczacıların buluşma platformu PharmaClass III, üç gün boyunca pek çok konuyu mercek altına aldı

1902
648
PAYLAŞ

Klinik Eczacılık Derneği koordinatörlüğünde; Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği, İVEK (İlaç, Eczacılık, Sağlık Bilim ve Teknolojileri Vakfı) ve Etkin Eczacılık Derneği’nin programa destekleri ile PharmaClass III, Titanic Deluxe Hotel Bodrum’da 18 – 21 Mayıs 2017 tarihleri arasında gerçekleşti.

 

Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da eczane işleyişine uzak klişe konuları değil; eczanede her gün karşılaşılan hasta olgularını içeren interaktif konuları işlendi ve eczacının hasta odaklı yaklaşımını multidisipliner olarak geliştirmek hedeflendi.

18 Mayıs Perşembe günü Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Klinik Eczacılık Bilim Dalı ve Klinik Eczacılık Derneği Başkanı Prof. Dr. Fikret Vehbi İzzettin’in açılış konuşmasından sonra Hasta izlemi ve klinik uygulama becerileri interaktif atölye çalışmasıyla üç gün sürecek olan eğitim programı başladı. İnteraktif atölye çalışmasında; Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden Prof. Dr. Fikret Vehbi İzzettin, Prof. Dr. Mesut Sancar,   Prof. Dr. Şule Rabuş, Yrd. Doç. Dr. Betül Okuyan’ın eğitmenliğinde:

 

– Eczanede hasta ve ilaç izleminin temel prensipleri

– Astım ve KOAH tedavisinde cihazların doğru kullanımı

– Evde kan basıncı ölçümü ve doğru yorumlanması, tansiyon aletlerinin kullanımı

– Evde kan şekeri takibi ve glukometrelerin doğru kullanımı

– İnsülin kalemi kullanımı

– Göze, kulağa ve buruna ilaç uygulama becerileri konu başlıkları altında katılımcılara sunuldu.

19 Mayıs Cuma başlayan programın ilk konusu; “Serbest eczanede nütrisyon” idi. Programın moderatörlüğünü Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden Doç. Dr. Kutay Demirkan yaptı. “Serbest eczanelerde satılan beslenme preparatlarında yaş ve hastalığa özel tercih kriterleri” konu başlığı altında gerçekleşen oturumun moderatörlğünüyse; Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden Doç. Dr. Kutay Demirkan ve Ecz. Burcu Kelleci üstlendi.

Katılımcılar kahve molasının ardından, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Uygulama Eczanesi Sorumlusu Uzm. Ecz. Aylin Sancar’ın moderatörlüğünde öğle molasına kadar şu konu başlıkları tartışıldı: Eczanede etkinlik yönetimi ve dijital iletişim, Eczanede etkinlik yönetimi, Serbest eczanede dijital iletişim, Doğru bilgiye kaynağına erişim ve akılcı ilaç kullanımı, Probiyotikler hakkında yanlış bilinenler.

Öğle molasının ardından katılımcılar önce “Depresyon tedavisinde yeni bir yaklaşım: NEWSAME” konu başlığı altında Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi TRSM’den Uzm. Dr. Cenk Varlık’ı dinlediler ardından Bezmialem Vakıf Üniversitesi, Bezmialem Fitoterapi Merkezi’nden Prof. Dr. Murat Kartal’ın moderatörlüğünde; Sağlıklı yaşam için fitoterapi, Fitoterapide bitkisel droglar ve çaylar, Fitoterapide uçucu ve sabit yağlar hakkında son bilgiler ışığında edinimlerde bulunduktan sonra interaktif bir tartışma gerçekleştirildi.

Kısa bir kahve molasının ardından “Şikayetlerden Gerçeğe / 5 eczacı x 5 olgu” adlı workshop çalışmasına geçildi. “Benim Eczanem” adlı ilk videoda; muayene ücretine karşı çıkan bir hasta ile eczacı arasında geçen bir diyalogu konu ele alınıyordu. İkinci videodaysa “Sigarayı Bırakmak” konusunda eczaneye gelen hastanın yan etkileri konusunda korkuları olduğu için ilacı alıp almamada eczacıya danışması ele alındı. Bir sonraki örnek vakadaysa sinirli ve ilaç kullanmak istemeyen hastayı sakinleştirmek ve tekrar ilacı kullanmasını sağlamak için eczacının göstermesi gereken davranışlar ele alındı. Son olarak da raporu henüz çıkmamış hastanın veresiye ilaç istemesi ve eczanın konuyla ilgili tutumu hakkındaki video izlendi.  Bu beş videonun ortak noktasıysa olayların herhangi bir sonuca bağlanmamış olmasıydı. Videolar izlenildikten sonra katılımcılara; “Siz olsaydınız ne yapardınız?” sorusu yöneltildi ve olası senaryolar üzerine gerçekleşen tartışmalarla bu beş ayrı olayın nasıl çözüme bağlanacağı tartışıldı.

20 Mayıs Cumartesi günü katılımcılar güne “finans” ile başladı. “Uzmanına Danış: Finans” adı altındaki oturumun konuşmacısı İstanbul Bilirkişiler Derneği’nden Merve Emek; Eczanede gelir ve giderlerin yönetimi, muhasebeleştirilmesini anlattı. Daha sonra Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden Prof. Dr. Fikret Vehbi İzzettin’in moderatörlüğünde; “Kronik hastalıklarda eczacının rolü: Mevsimsel alerjiler ve kortikofobia” ve “Kortikosteroidlerin klinik kullanımı” hakkında katılımcılara bilgiler verildi.   Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden Dr. Songül Tezcan “Kortikofobi”, Medipol Üniversitesi Çocuk Alerji ve İmmünoloji Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Tekin Nacaroğlu da “Mevsimsel alerjiler ve tedavi yaklaşımları” hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Konuşmacıların ardından katılımcılarla konular üzerine interaktif bir tartışma yapıldı.

Tartışmanın ardından İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mehmet Salih Gürel, “Klinikte emollient ve kortikosteroid kullanımı” hakkında bilgi verdi. Ecz. Gökhan Şeremet’in moderatörlüğünde, Formeo Diyet’ten Dyt. Elvan Odabaşı’nın anlatımıyla “Multivitamin kullanımı ve sağlıklı beslenmenin önündeki bariyerler” konusu mercek altına alındı.

Kısa bir kahve molasının ardından katılımcılarla “Yeterince hasta odaklı mıyız? Bilgini sına, güncelle, uygula” başlığı altında interaktif bir tartışma ve bir yarışma düzenlendi.  Dolu dolu geçen üç günün ardından bir sonraki PharmaClass’ta görüşmek üzere program sona erdi.

Ayrıca PharmaClass Yaz Okulu’nda sınırlı sayıda katılımcıya hitap eden bir kurs programı da yer aldı. Eğitim, Klinik Eczacılık Derneği tarafından, gerçek cihazlarla uygulamalı olarak katılımcılara verildi. Hasta İzlemi ve Klinik Uygulama Becerileri Eğitimi adı altında düzenlenen bu kursta; günlük eczane pratiğinde hasta izlemi yapan eczacının direkt uyguladığı ya da uygulaması için hastaya eğitim verdiği ilaç ve tıbbi cihazların doğru kullanımı ile ilgili uygulamalı bir program uygulandı. Eğitimin sonunda katılımcılara katılım belgesi verildi.

Eğitim programındaysa şu konular esas alındı:

*Eczanede hasta ve ilaç izleminin temel prensipleri

*Astım ve KOAH tedavisinde cihazların doğru kullanımı

*Evde kan basıncı ölçümü ve doğru yorumlanması, tansiyon aletlerinin kullanımı

*Evde kan şekeri takibi ve glukometrelerin doğru kullanımı

*İnsülin kalemi kullanımı

*Göze, kulağa ve buruna ilaç uygulama becerileri